2015 - Movember Manueli

SCORAngels yepyeni bir aya girerken yepyeni etkinlikler bizleri bekliyor!

MOVEMBER NEDİR?
Movember (daha önce Kasım (November) olarak bilinen ay) bir ay boyunca süren bıyık şenliğidir. Yılda bir kez Kasım ayında düzenlenen bir dayanışma organizasyonudur. MO Kardeşler olarak bilinen dünyanın her yerindeki bütün yaşlardan erkekler Kasım ayının 1. günü tıraş olur ve kalan 30 günde bıyık bırakır.

Bu küresel kampanyanın amacı erkek sağlığı ve özellikle prostat kanseri ile ilgili titizlikle seçilmiş yardım kuruluşları hakkında bilinç oluşturmak ve bu kuruluşlara fon sağlamak üzere bıyık bırakılmasını teşvik etmektir.
Fikir, kadınların göğüs kanseri için yardım toplama çabalarında elde ettikleri başarılardan ilham alan bir grup Avustralyalı genç tarafından ortaya atılmıştır. Adam Garone ve arkadaşlarının başlattığı etkinlik, 2004 yılında resmi bir yardım kuruluşu haline gelmiştir ve o tarihten itibaren dünya çapında 174 Milyon ABD Doları bağış toplamıştır.

IFMSA'de neler oluyor? (Çeviridir)

Birkaç gün önce SCORA Facebook sayfasından sizlere Üreme Sağlığı Çalışma Kolu dahilinde kasım ayında gerçekleştireceğimiz MOVEMBER kampanyamız hakkında duyuru yapmıştık.

Bazılarınız bildiği, bazılarımızın ise ilk defa yapacağı bu etkinlikte Kasım ayı boyunca sakallarımızı uzatıyoruz. Ana hedefimiz prostat ve testis kanserleri başta olmak üzere erkeklere özel kanserlere farkındalık yaratmaktır. Ayrıca hedeflerimizin için de erkek sağlığını tehdit eden diğer sağlık sorunlarına dikkat çekmek yer almaktadır.

Movember, insanların katılımını teşvik ederek kanserin erken tanısını, teşhisini ve etkili tedavisini arttırmayı hedefliyor ve sonuçta önlenebilir ölümlerin sayısını azaltmanın yanı sıra erkekler arasında daha sağlıklı yaşam tarzlarını yaratmaya çalışıyor.

Sizlere SCORA Ulusal Takımı olarak bu hedeflerin bir başlangıç noktası olarak Movember NMO Fotoğraf Yarışmasını sunuyoruz.

Katılmak için farklı adımlar nelerdir?
1- NMO nuzda bu kampanyayı duyurun ve maksimumum kişi sayısına ulaştığınızdan emin olun.
2- Bireysel Movember temalı fotoğraflar çekmek için insanları teşvik edin. Farklı şeylerle örnek verin mesela parmağınıza bıyık çizin ve parmağınızı üst dudağınızın üstünde tutarak fotoğraf çekilebilirsiniz.(Yaratıcılığınızı kullanın! )
3- Çektiğiniz fotoğrafları büyük bir fotoğraf haline kolajlayın ( IFMSA-SCORA Takımının yaptığı gibi) Eminiz ki siz en iyisini yapabilirsiniz. Ayrıca Grup halinde fotoğraf çekip bir fotoğraf olarak paylaşabilirsiniz.

(Çektiğiniz Fotoğrafları en geç 13 Kasım'a kadar nora@turkmsic.net e ulaştırırsanız siz de yarışmanın bir parçası olabilirsiniz. :) )

En çok beğenilen fotoğraf ayın sonunda IFMSA sitesinde paylaşılacaktır. :)

Son olarak da etkinliğimizin sosyal görünürlüğünü artırmak adına kapak fotoğrafınızı aşağıdaki linkten indirerek değiştirebilirsiniz.(Açıklama kısmına erkek cinsel sağlık sorunları hakkında bilgi eklemeyi unutmayın) :)https://drive.google.com/…/0BxKg_g0qfs5UcDNBNldtaGVjR28/view

Ay içinde saha etkinliklerinde faydalanmanız için daha bilgilendirici bir yazı yazacağım. Beklemede kalın efendim :) :)

Giriş yazısı için Ezgi'ye, çeviri için Tan'a ve görsel için de Buğra' ya teşekkür ederim.

 

 

Hazırlayan: Aziz Mert İpekçi

 

:)