Pink October Manueli

Sevgili meleklerim özellikle aramıza yeni katılan SCORA gönüllülerinin Pink October ve yapılabilecek etkinlikler soruları üzerine buradan yapabileceğiniz etkinlikler hakkında bir kaç tavsiyede bulunmamın iyi olacağını düşündüm :)

Etkinikler;
1)Saha etkinliği: Sayımızdan dolayı belkide en etkili olduğumuz etkinlik tiplerinden biri olan saha etkinliklerini Pink October'da da yapabiliriz. Saha etkinliğimiz için yapmamız gerekenler;

A- Katılımcılar olarak meme kanseri ve KKMM hakında hocalarımızdan 
eğitim almak.

B- materyallerimizi alıp sahalara çıkıp insanlarla konuşmak.

C- Güler yüzlü ve cana yakın olmayı unutmamak. :)

2)Film gösterimi: Etkinlikler arasında en kolayı. :) Gerekenler;

A- Konu ile uygun film seçimi.

B- Yeterli büyüklükte bir salon(sınıf).

C- Film sonrası uygun tartışma ortamı.

3)Kendi kendine meme muayenesi(kkmm) öğretmek :) Yapılabilecek etkinliklerden en faydalısı. :) Türkiye'de her 4 kadından biri meme kanserine yakalanıyor.
Her yerel olarak 40 kadına kkmm öğretirsek Türkiye genelinde yüzlerce kadının erken tanı almasına vesile olabilir ve hayatlarını değiştirebiliriz. :)
Gerekenler;

A- Hedef kitlesinin belirlenmesi
-Hastanedeki kadınlar
-Üniversite öğrencisi kadınlar.
-Lise öğrencisi kadınlar.
-Alışveriş merkezindeki kadınlar. :D 
-Tıp öğrencisi kadınlar. (Turk Tıp Öğrencileri Birliği olarak en rahat ulaşabileceğimiz kesim yine bizleriz eğitime kendimizden başlayım :) )

B- Katılımcılar olarak meme kanseri ve KKMM hakında hocalarımızdan eğitim almak.

C- Gerçeğe uygun meme maketi. (Bulamazsanız ise iki tane balonun içine prinç veya un(Meme dokusu yerine) ile doldurup yine içine fındık veya ceviz (kitle yerine) koyarsanız kendi maketinizi elde edebilirsiniz :) )

D- Mahremiyeti sağlayacak ortam. (Hastanede ise oda, dışarıda ise paravanlar iş görür.)

Dikkat edilmesi gerekenler;
1- Cinsiyet eşitliği
Her ne kadar tıbbi bir konu üzerine konuşuyor olsak da erkek hekim adayları olarak toplumumuza kkmm anlatmak biraz zorlayıcı olabilir. Tavsiyem bu konuda yaşadığınız bölgeye ve ulaşmaya çalıştığınız topluma göre önlemler almanız. 
2- Erkeklerin de meme kanseri olabileceğini unutmayın. Sahada elinizden geldiğince erkeklere de ulaşmaya çalışın (kkmm öğretin) bunun tıbbı bir durum olduğunu her insanın başına gelebileceğini "erkeklik" ile bir ilişki olmadığını açıklayın.
3- Tıbbı konsültasyon vermeyin doktora yönlendirin. (Dayanın bir 5-6 yıl sonra istemeyeceğiniz kadar vereceksiniz. :) )
4- Etkinlikleri sadece broşür dağıtmak sanmayın yaratıcı olun :)
5- Etkinliğinizin bol bol fotoğrafını çekin ve bizimle paylaşın.
6- Etkinliğinizden sonra en geç 1 hafta içinde scora.tukmsic.net' e LORA adresinizle giriş yapın ve raporunuzu doldurun. (Ki bizler sizler için sponsor bulmaya devam edebilelim. :) )
7- Aklınıza gelen değişik etkinlik tiplerini ve sahada kullandığınız farklı işe yarar materyalleri buranın altına yorum olarak yazın.

Biraz uzun yazdım ama umarım sonuna kadar okursunuz :D Sorularınız için bana ya da takım arkadaşlarıma çekinmeden ulaşabilirsiniz. 
Pespembe bir ekim geçirmemiz dileğiyle 

 

 

Hazırlayan: Aziz Mert İpekçi

:)