ULUSLARASI PEMBE GÜNÜ

ULUSLARARASI PEMBE GÜNÜ

   Uluslararası Pembe Günü Kanada kökenli zorbalık karşıtı her sene düzenli olarak Nisan’ın ikinci Çarşamba günü düzenlenen bir etkinliktir. Etkinliğin başlama gerekçesi David Shepherd ve Travis Price’ın okullarındaki bir öğrencinin zorbalığa maruz kalması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu amaçla öğrencileri bu ayrımcılığa karşı çıkması için pembe giyinmeye teşvik etmiş ve desteklemiştir.

   Bu çabalar sonucunda da artan ivmeyle etkinliğe katılım artmakta ve kişilerin bilinç düzeyi hızla gelişmektedir. 2012 yılında 8 milyondan fazla birey etkinliğe katılmıştır. 

   Uluslararası Pembe Günü’nü kuran Jer’s Vision isimli kuruluş okulların daha güvenli olması için bu yöndeki çalışmaları desteklemektedir. Uluslararası Pembe Günü Jer’s Vision’dan katılan genç gönüllüler tarafından yürütülmektedir. Bu girişim zorbalığı, ayrımcılığı, homofobi ve transfobiyi önlemek için öğrenci, eğitmen, toplum ve iş çalışmalarına destek olmaktadır.

   Üreme Sağlığı Çalışma Kolu’na gönül vermiş bizlerin de bunun bilincinde olduğunu ve sizlerin her türlü desteği, katılımı göstereceğinize inanıyorum. Üreme Sağlığı Çalışma Kolu’nun temel değerlerinden biri olan homofobi, transfobi ve zorbalığın önlenmesi için de biz tıp öğrencileri olarak Uluslararası Pembe Günü’nde pembe giyinip farkındalık yaratacağız.. Günümüzün kaos ortamında, günün önemini insanlara anlatabilmek, hem zorbalığın bitirilmesine katkıda bulunacak hem de insanların başka insanlara saygı duymasına yardımcı olacaktır ki hekimler olarak bizler başkalarına ve yaşamlarına saygı duymakla mükellef bir meslek topluluğuyuz. 

   Tüm tıp öğrencilerinin her insanın içinde olan o parıltıyı tekrar canladırmaya yardımcı olmasını diliyorum. İnsani değerlerin herkesin aslında özünde olduğunu ve kendi gibi olmayan insanlara yapılan her biçimde zorbalığın sonlandırılmasına katkıda bulunacağınıza inanıyorum. 

   Etkinlik için hepinizin destek sağlayacağına olan inancım sonsuz.

   Kırımızı’nın bir günlüğüne pembe olması dileği ile…

   Ayrıntılı bilgi: http://www.dayofpink.org/

 

Mustafa Uğur Özel

SCORA LGBTI EtkinIik Koordinatörü