SCORA XChange

SCORA X-CHANGE NEDİR?

 

 


Bir IFMSA uluslararası projesi olan SCORA X-change, her sene çeşitli ülkelerde organize edilen bir unilateral öğrenci değişim programıdır. Üreme sağlığı ile ilgili bir tema seçilerek oluşturulan 3-4 haftalık multidisipliner bir program özelliğini taşır.

 

Katılımcılar 3-4 hafta içerisinde Türkiye’nin 3-4 farklı şehrinde düzenlenmiş olan birer haftalık programlar arasında rotasyon yaparak belirli tema dahilinde çalışmalarda bulunurlar. Söz konusu çalışmalar klinik staj, atölye çalışmaları, stant vs. gibi alan çalışmalarını kapsar. Birden fazla şehirde düzenlenmesiyle SCORA Xchange tüm dünyadan tıp öğrencilerinin bilgi birikimlerini ve farkındalık düzeylerini arttırmanın yanı sıra öğrencilere Türkiye’nin kültürel özelliklerini de tanıma olanağı sağlar.

2017 senesinde 1 temada organize edeceğimiz programın amaçları, dünyanın dört bir yanından farklı disiplinlere sahip öğrencilerle akademik, sosyal bir platformda buluşabilmek ve bunu ülkemizde farklı yerel kurulların katılımı ile yaygınlaştırılmasını, sürekli hale gelmesini sağlamaktır. Bu sayede üreme sağlığı konuları, akademik birimler başta olmak üzere farklı aydın kesimler arasında daha sık gündeme getirilebilecektir.

SCORA X-Change Turkey olarak 2017 yılında; 2 Temmuz- 22 Temmuz tarihleri arasında 3 farklı şehrimizde ağırlayacağımız konuklarımızı 4 farklı SCORA teması ile Türkiye ile tanıştıracağız. İstanbul, Ankara ve Bursa’ da 3 hafta da gerçekleşecek olan programımızda Dünya’nın bambaşka yerlerinden 8 arkadaşımız ile Türkiye’nin tıp eğitiminde geldiği noktayı, SCORA başlıklarındaki tutumunu ve dünya çapındaki görünürlüğünü artırmak için hem gezecek hem öğreneceğiz. SXC-Turkey 2017 ve daha önceki proposallarımızın detaylı hallerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

                                               Scora X-Change Koordinatörü 2017

                                                                                     NİHAN SAĞSÖZ