10 Mart 2016 Skype Toplantı Raporu

ÜREME SAĞLIĞI ÇALIŞMA KOLU

SKYPE TOPLANTI RAPORU

 

Tarih:10.03.2016 Perşembe

Başlangıç Saati: 20:00

Bitiş Saati: 22:22

Toplam Süre: 2 saat 22 dakika

 

KATILIMCILAR :

Ali Temiz-Mersin LORA asistanı

Alparslan Ceran-Ankara

Alperen Satan-Pamukkale Nora asistanı

Aybala Yıldırım-Acıbadem LORA

Aziz Mert İpekçi-NORA

Bahar Semerci-Medeniyet LORA asistanı

Barış Yıldız-Uludağ LORA asistanı

Beyza Baz-Pamukkale Lora asistanı

Çağlar Aktuna- Çukurova LORA

Can Aydın-Namık Kemal

Can Öncüler-Cerrahpaşa LORA asistanı

Caner Günal-Onsekiz Mart LORA asistanı

Cansu Büşra Durmaz-Selçuk LORA

Ceren Doğan-Sakarya LORA

Cerennaz Yolaçık-Sakarya

Ceyda Baştürk-Balıkesir LORA

Çağan Öçal-Akdeniz LORA asistanı

Çağla Çalım-Harran LORA

Ece Işık- Pamukkale LORA

Ece Naz Demir-Acıbadem VPE

Ece Önay Özgür-Trakya LORA

Ecem Berfin Tahsin-Fatih LORA asistanı

Ecem Çetin-Osmangazi LORA

Elif Demirtaş-Koç LORA

Ersagun Koç-Ankara LORA

Esra Erdoğan-Başkent Başkan

Ezgi Sönmez-Uludağ LORA

Fidan Şenova-Çukurova

Furkan Özdoğan-Akdeniz Lora asistanı

Gözde Öztürkoğlu-Gaziantep LORA

İlayda Kuyucu-Sanko LORA

İrem Yanar

Ebru Katar

Esra Yazgan-Ordu LORA

Kaan Derindere-Cumhuriyet LORA (21:26 ayrıldı)

Kübra Ünlü- Turgut Özal LORA

Melehat Şimşek-Bülent Ecevit LORA

Meriç Başak Lenk- Erciyes LORA

Mert Vergi-Pamukkale LORA asistanı

Mustafa Celil Öçal-Kırıkkale LORA

Naci Emre Bolu-İstanbul LORA

Nermin Sönmez- Gazi LORA

Onur Coşkun- Celal Bayar LORA

Özde Besim- Akdeniz LORA

Özge Döşeme- Adnan Menderes Lora asistanı

Rabia Saygın- Erciyes

Selin Soylu-Namık Kemal

Sena Şen- Başkent LORA

Simge Tuna- TOBB ETÜ LORA

Tarık Düzenli - Pamukkale LORA asistanı

Tuğçe EL- Onsekiz Mart LORA

Tutku Melis Öney- Akdeniz LORA asistanı

Ufuk Gökçek- İstanbul

 

GÜNDEM :

1) Açılış

2) Üreme Sağlığı Sempozyumu Tanıtımı

3) Kadınlar Günü Gazetesi Süreci

4) Kadın Çalıştayı Tanıtımı

5) 2016 Türkiye’deki İntörn Doktorların Cinsel Sağlık Araştırması

6) Tüzük Değişiklik Önerileri

7) Üreme Sağlığı Akran Eğitmen Eğitimi

8) LGBT Sağlık Sempozyumu Tanıtımı

9) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Süreci

10) Sorular ve Kapanış

 

1)Açılış

Toplantı 20:00'da başladı. Takım içi selamlaşmalar, hal hatır sormalar gerçekleşti. İlk aşama olarak toplantının raportörlüğü için gönüllülerin olup olmadığı sorgulandı.

Pamukkale TÖB'den Alperen Satan ve Çanakkale Onsekiz Mart TÖB'den Tuğçe EL raportörlüğü üstlendiler.

 

2) Üreme Sağlığı Sempozyumu Tanıtımı

2015-2016 dönemi Üreme Sağlığı Sempozyumu Koordinatörü Esra Erdoğan sempozyum hakkında açıklamalar yaptı.

Esra Erdoğan : "Bildiğiniz üzere bu hafta sonu Üreme Sağlığı Sempozyumumuzu gerçekleştireceğiz. Temamız daha önce de duyurduğumuz gibi 'gençlerin cinsel sağlık sorunları' olacak. Farklı bir konuda farklı birçok disiplinden oldukça donanımla konuşmacılarımızın yer alacağı, sizler için oldukça doyurucu olacağını düşündüğümüz bir program hazırladık. Geçenlerde facebook sayfamızdan paylaştım. Katılan arkadaşlarıma tavsiyem maksimum verimli bir sempozyum geçirmeleri, katılamayan Melek'lere önerim ise programın çıktılarını takip etmeleri. Ev sahipliği hususunda da daha iyisi olamaz dedirtecek kadar mükemmel işler çıkaran Ezgi'ye en Kocaman teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Her türlü konu için bana ulaşın lütfen. Öpücükler."

Sempozyuma gelen arkadaşların kimler olduğuna dair NORA Aziz Mert İpekçi bir yoklama aldı. Toplantı katılımcılarımızdan 15 kişi sempozyuma katılacağını belirtti.

 

3) Kadınlar Günü Gazetesi Süreci

Kadın çalıştayı koordinatörü Özde Besim açıklamasını yaptı.

Özde Besim : "Merhaba Sevgili Melekler ! Ben sizlere Kadınlar Günü’ne özel uzun bir aradan sonra tekrar hazırladığımız ‘Kadın Burada’ gazetesinden bahsedeceğim.

İlk olarak  gazete takımımızı oluşturduktan sonra, bir an önce çalışmalarımıza başladık. Gazetemizde olacak olan konuları belirleyip kendi aramızda bu konuları paylaştık ve sürekli toplantı yapıp birbirimizin bulduğu konuları karşılıklı tartışıp yorumladık. Gerek gazetemizde olan röportajlar gerekse tüm diğer yazı ve konuların derlenip toparlanması yoğun çalışmalarımız ile gerçekleşti. Uzun süren bir hazırlanmanın ardından tüm bulduğumuz konuları son kez konuştuk yazıları kontrol ettik. Bu süre zarfında gazetemizde verilerini kullandığımız sayfalar ve ilgili kurumlar olmuştur. Bu site/yazar/kurumlara izin maillerimizi de attık.

Gazete tasarımcımız Efe Deniz ile konuşup gazetenin tasarımını her karede ne olacağı, hangi sayfada hangi onu olacağı, fotoğraflar vs nereye ekleneceği ve aklınıza gelen tüm diğer görsel konular hakkında sürekli iletişim halinde kaldık.

Bu süre zarfında Kadın Çalıştayı Eş Koordinatörü, biricik arkadaşım Kübra Ünlü ve ben hem eğlendik hem bizler de bir çok yeni bilgi öğrendik hem de kendimizi gazete nasıl hazırlanır konusunda bayağı geliştirdik.

Gazete Takımımızdan çok değerli  Aslı Çelik, Mustafa Celil Öçal, Tuğçe Karahafız ve Ece Önay Özgür bu süre zarfında çok çalışmıştır. Buradan tekrardan onlara teşekkür ederiz .

Gazetemizi umarım beğenmişsinizdir. !

Gazete Direktörleri - Kübra Ünlü ve Özde Besim"

Aziz Mert İpekçi : "Bu arada ben de ufak bir bilgi geçeyim bu konuda. En son gazete 2 yıl önce yayınlanmış sonra yayınlara ara verilmişti. Bu sene tekrar yayınlarımıza başlamış olduk umarım devamı gelir.Kadınlar günü gazetesi takımımızı emeklerinden dolayı tebrik ederiz."

 

4)Kadın Çalıştayı

Aziz Mert İpekçi : "Arkadaşlar kadın çalıştayımızın teması kadın doktorlar olarak belirlendi. Ancak ev sahipliği sürecinde sıkıntılar yaşandı ve adayımız motivasyon kaybından dolayı çekildiğini bizlere bildirdi.Bunun üzerine denetim ve yönetimi bilgilendirdim ve akut kararlar alma adına tekrar işe koyuldum. Öncelikle ana konuşmacılarımızdan biri olan Ayşe Akın hocayla iletişime geçtim ve tarihlerde uygunluğunu öğrendim. Ankara ve çevresinde olduğu sürece toplantıya katılabileceğini belirtti. Bu yüzden kadın çalıştayı ev sahipliği için uygun olan Ankara ve yakın çevresi yereller lütfen bu günün sonuna kadar benimle iletişime geçsin. Daha sonra nasıl bir yol izleyeceğimizi hep beraber yönetim ve denetim yardımıyla konuşuruz. Tarih 30 Nisan - 1 Mayıs olarak belirlenmiştir arkadaşlar."

Aybala Yıldırım :  "Ayşe Akın dışında, diğer konuşmacı hocalar kimler olacak ve genel olarak konu 'kadın doktorlar' ama spesifik olarak neyi işleyeceksiniz öğrenebilir miyim? Ayrıca Genel Kurula bu kadar yakın bir tarih biraz sıkıntılı değil mi? Katılmayı çok isterim çünkü."

Aziz Mert İpekçi : "Genel kurulla arasında 2 hafta var. Bu sene tüm alt komiteler oldukça çok çalıştığı için etkinliklerimiz hep birer hafta süreyle oldu ve sıkıntı olmadı. Ayrıca bu tarihler bize yönetim kurulu tarafından verilen tarihler, değiştirmemiz mümkün değil. Oturumu dörde ayırmayı planlıyoruz :  Tıp Öğrenciliğinde kadın olmak,  Doktor olarak kadın olmak, Asistan olarak kadın olmak ve Uzman olarak kadın olmak. Her konu için bu alanda çalışan hocalarımız çağırmayı düşünüyoruz. Ancak konuşmacılar üzerine çalışmaya başlamadan önce ev sahiplerimizi belirlememiz gerekecek."

Aybala Yıldırım : "Başkent'ten Ayşe hoca dışında belirli birisi yok yani? Anladım ama hoşuma gitti teşekkürler."

Aziz Mert İpekçi : "Var canım."

Aybala Yıldırım :  "Anladım canım."

Ankara TÖB ev sahipliği için uygun olduğunu bildirdi.

Sakarya TÖB de uygun olduklarını belirtti.

Selçuk TÖB de ev sahibi olabileceklerini, kendi içlerinde konuşmaları gerektiğini belirtti.

Aziz Mert İpekçi : "Ancak hocaların onayını almamız gerekiyor katılımlarını onaylayabilmemiz için. Şu ana kadar konuştuğum tek kişi de Ayşe hoca olduğu için onun ismini verebiliyorum."

Eğer Ankara çevresinden bir aday olmazsa Adnan Menderes TÖB ev sahipliğini severek yapacaklarını belirtti.

Ersagun Koç : "Mert, Ayşe Hoca sizin üniversiteden mi bu arada?"

Aziz Mert İpekçi : " Ersagun, evet kendisi Dünya Sağlık Örgütü Avrupa ve Asya bölgesi kadın hakları danışmanlığı yapıyor. Çok değerli bir hocamız kendisi."

Caner Günal : "Bugün öğrendiğime göre Tıpta Kariyer Günleri Acıbadem Üniversitesi ev sahipliğinde aynı tarihlerde olacak. Bu herhangi bir sorun teşkil eder mi ?"

Aziz Mert İpekçi : "Yönetim kurulunun bize verdiği tarihler bu ve TKG ile katılımcı kitlemiz çok farklı. Bu yüzden sıkıntı çıkmaz merak etmeyin."

Aybala Yıldırım :  "TKG büyük bir ev sahipliği, biz de çok memnunuz aldığımız için, umarım etkinliğinizde sıkıntı çıkmaz Aziz Mert."

Caner Günal : "Peki o hâlde."

Aziz Mert İpekçi : "Tebrikler Aybala başarılar diliyorum etkinliğinizde."

Aybala Yıldırım : "Ben de size canım."

Başkent TÖB de ev sahipliği alabileceklerini belirtti.

Aziz Mert İpekçi : "Süper dört yerelimiz oldu."

Aziz Mert İpekçi : "Toplantı sonrası size gerekli bilgilendirmeleri yapacağım."

Alperen Satan : "Arkadaşlar araya giriyorum kusura bakmayın ama raporda sıkıntı olmaması adına isminizi ad-soyad-yerel birlik -görev olarak düzeltirseniz çok seviniriz."

 

5) 2016 Türkiye’deki İntörn Doktorların Cinsel Sağlık Araştırması

Aziz Mert İpekçi : "Arkadaşlar araştırmamız son halinde, online survey haline getiriyoruz. Aslında bugün paylaşacaktık sizlerle ama soruların düzeninde ufak bir karışıklık olduğunu fark ettim. Bu karışıklığı düzeltip online olarak uygulamalara başlayacağız anketimizi. Tabi bunun için de sizin yardımınıza ihtiyacımız olacak. Başta dönem 6 öğrencilerinin bol bulunduğu gruplar olmak üzere anketimizi paylaşıp insanlara ulaşmamızda yardımcı olmanızı bekliyoruz. Bu anket en geç önümüzdeki haftada scora iş grubunda sizlerle paylaşılacak ve çalışmalara başlanacaktır.."

Aybala Yıldırım : "Anket çalışmanızı ben çok merakla bekliyorum öncelikle onu söyleyeyim, bayağı değer verdiğim bir konu fakat sormak istediğim anket için istatistiki yardımı olacak ya da araştırmanıza referans katacak bir kurum kuruluşla ya da hocalarla iletişime geçtiniz mi, yani ismen onlar da katkıda bulundu mu? Yoksa bu sadece bir öğrenci topluluğu anketi değeri mi gösterecek? Yani demem o ki sonuçlar çıktığında bunu bir mecraya sunmak istediğinizde değer görecek mi? Çünkü bu aslında çok başarılı bir fikir."

Aziz Mert İpekçi : "Anketi hazırlama aşamasında Türkçe ve İngilizce birçok makaleden yararlanıldı. Sorular hazırlandıktan sonra halk sağlığı hocalarımız tarafından değerlendirildi, uygun görüldü. Daha sonra da biyoistatistik anabilim dalından hocalarımız ile iletişime geçilip istatistiki anlam için gerekli insan sayısında danışmanlık alındı. Yani araştırmanın bilimsel olabilmesi için her türlü adım atıldı ancak sonuçta bizim yaptığımız bir araştırma ve biz de birer öğrenciyiz. İnsanlar biz ne yaparsak yapalım bir öğrenci araştırması sonuçta diye görebilir ancak biz de onlara bilimselliğimiz ile cevap vereceğiz."

Aybala Yıldırım : "Teşekkürler anlıyorum fakat sanırım sorumu tam anlatamadım etik ya da istatistiki açıdan uygun mu değil mi diye değil daha çok değer mevzundan bahsetmek istemiştim, ama tebrikler, kolaylıklar dilerim çalışmanızda , merakla bekliyorum."

Aziz Mert İpekçi : "Son olarak da fikrimizi başarılı bulduğun için teşekkürler. Değer mevzundan ne demek istediğini anlayamadım gerçekten."

Fidan Şenova : "Göstermelik olarak bile olsa, araştırmanın altında sadece öğrencilerin değil de bir hocanın imzası olursa ağırlığı farklı olur, sanırım bunu demek istiyor Aybala, değil mi?"

Aybala Yıldırım : "İmza evet, yani bu çalışmanın başında hatrı sayılır bir ismin olması onun iletilecek mecralarda daha çok dikkate alınmasını sağlardı Fidan beni anlamış galiba."

Fidan Şenova: "Doğru anlamışım, katılıyorum."

Ersagun Koç : "Katılıyorum ben de."

Aziz Mert İpekçi : "Bu konuda araştırmanın başından beri Sare Mıhçıoğlu ile iletişim halindeyim zaten sorularımızı da o değerlendirdi. Durumu ona danışıp imzanın önemini öğrenirim. Önemli olduğunu belirtir ise bu konudaki desteğini isterim."

Aybala Yıldırım : "Fakat anladığım kadarıyla araştırma bitmiş, eğer bitmesine rağmen altına imzasını atacaksa çok daha iyi olur."

Aziz Mert İpekçi : "Ancak zaten bilgiyi yorumlama konusunda her şekilde bir halk sağlıkçıdan destek almamız gerekecek."

Aybala Yıldırım :  "Anlıyorum ama her araştırma elbette halk sağlıkçıların ve etik kurulların onayını gerektirir, bu olması gereken, ben olsa daha iyi olurdan bahsediyorum."

Aziz Mert İpekçi : "Yorumlama konusunda destek alacağımız hocamıza da bu konuda destek alabiliriz."

Aybala Yıldırım : "Kolay gelsin."

Aziz Mert İpekçi : "Araştırma daha bitmedi sadece sorularımız bitti. Yukarıda da dediğim gibi araştırmayı uygulamaya önümüzdeki haftada başlayacağız."

(7.gündem maddesine geçildi. 6. gündem maddesi atlanmış, bundan sonra değinilecek.)

 

7) Üreme Sağlığı Akran Eğitmen Eğitimi

Aziz Mert İpekçi : "Üreme sağlığı akran eğitmen eğitimi uzun süredir TurkMSIC için bir sorun maalesef. Ben dönem 1 deyken noramız akran eğitimi yapacağız diyordu ve şu an dönem 5 im hala yapılamadı. Bildiğim kadarıyla TurkMSIC bünyesinde en son 7 sene önce yapılan akran eğitimini bu sene tekrar yapmayı hedefliyoruz.Senenin başındaki planımda bu süreçte zaten akran eğitimi programı olan TOG'dan destek almayı planlıyordum. Ancak yönetimden aldığım geri bildirimler üzerine bunun tek yol olmadığının kararına vardım. Bir üreme sağlığı eğitmeni olarak benim TOG ve UNFPA ortaklığı ile aldığım 7 günlük eğitim birçok tıp öğrencisinin programından ve yeni eğitmenlerin bize değil TOG a bağlı olacağından dolayı pre-GA'e katılıp IFMSA'de bu işin nasıl olduğunu öğrendim.Pre-GA IPET international peer education training adlı workshop a Can Öncüler ile birlikte katılım gösterdim.Can, merhaba de eğer buradaysan. Aldığımız 3 günlük eğitimin sonunda bu eğitimi 3 günde tıp öğrencilerine nasıl vereceğimizi öğrendik."

Can Öncüler : "Merhaba Üreme Sağlığına gönül verenler."

Aziz Mert İpekçi : "Aramızda Mayıs ayında uygun bir tarih belirledikten sonra başvuruları açıp eğitimimizi vereceğiz. Yönetim kurulundan gerekli izinleri aldıktan sonra sizinle iletişime geçeceğim.

Cerennaz Yolaçık : "Bi' yerelin ev sahipliğinde mi olacak, kaç kişilik katılımcı kitlesi hedefliyorsunuz, bi' de yönetimin bakış açısı; geri bildirimleri ne yönde ? Bu dönem kesin olacak mı yani ?"

Aziz Mert İpekçi : " Yönetimin bakış açısı oldukça olumlu eğer onay alabilirsek evet, kesin olacak çünkü eğitmenlerimiz hazır. 24 kişilik bir ekibe eğitim vereceğiz."

Cerennaz Yolaçık : " Bunun yanı sıra bi' de İngilizce olması gerekli gibi sanki, çünkü Andrej VPCB oldu biliyorsun ki ve bu konuda hassas."

Aziz Mert İpekçi : "Bizim aldığımız eğitim IPET vereceğimiz eğitim ise NPET yani national yani İngilizce olmasına gerek yok."

Cerennaz Yolaçık : " Tamamdır o halde, ama bu durumda sadece kendi NMOnda eğitmen oluyorsun gibi ?"

Aziz MErt İpekçi : " Aynen öyle TurkMSIC Üreme Sağlığı eğitmeni oluyorsun."

Cerennaz İpekçi : " Teşekkür ediyorum bilgilendirme için."

Aziz Mert İpekçi : "Sorundan soru çıkartıyorum kendime.IPET'i Türkiye'de yapabilir miyiz? Yapabiliriz ancak IPET yapmak istiyorsak katılımcıların yarısı yabancı ve en az 1 yabancı eğitmene ihtiyacımız var yönetmeliğe göre.Bizim NMO'muzda eğitmen sayımız sadece 2 olduğu için 12 eğitmenin yeterli olacağını düşünmüyorum .Olabildiğince çok eğitmen bu işe başlamalı ve her yıl yapacağımız düzenli NPET'ler ile devamlılığını sağlamalıyız."

Cerennaz Yolaçık : "Direkt IPET workshop yapabilir miyiz peki , belli bi' organizasyon başlığı içinde olması gerekmez mi?"

Rabia Saygın : "Bu eğitimden sonra TurkMSIC eğitmeni mi olacağız diyecektim sen cevabını verdin.UNFPA ile bir bağlantı olmayacak mı?2 sene önceki yapılan eğitimde de hedef bu yöndeydi ama TOG UNFPA eğitiminden farklı olduğu için eleştiri almıştı.ve devamı gelmemişti bu yüzden katılan Gökhan Sertkaya UNFPAin verdiği eğitim dışında eğitmen sayılmıyorsunuz demişti.TurkMSIC eğitmen  eğitimi verilecek diye anlıyorum ben.Manual hazırlama konusunda da ben de bu iş için hazırlanmış o eğitimden sonra hazırlanmış bir manual var seve seve katkı sağlarım."

Aziz Mert İpekçi : "Öncelikle Gökhan Sarıkaya. UNFPA Y- Peer TOG ve TurkMSIC ilişkisini anlatayım kısaca.UNFPA birleşmiş milletler nüfus fonu Y-Peer i destekler. Y-Peer bir şemsiye organizasyondur ve biz dahil gençlik alanında çalışan tüm sivil toplum kuruluşları ile çalışır.  Y-Peer(Yeni adı Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği) TOG ile beraber bu eğitimi 8 yıldır vermekte.2 sene önceki yapılan eğitimin sıkıntısı bir akran eğitimi olmamasıydı. Normal standartlarına göre 7 gün olması gerek. Eğitiminizi 3 gün içerisinde akranınızdan değil Gökhan hocadan aldınız ve doğal olarak da eğitmen olamayacağınız size söylendi. Bizim yaptığımız eğitim IFMSA kökenli bir eğitim ve IFMSA'de bu eğitim programını gene Y-Peer desteğiyle başlattı ancak hedef kitlesi tıp öğrencileri olduğu için 3 günlük bir sürede eğitimi verdi ve akran eğitimi programı IFMSA'de başladı. IFMSA ile Y-Peer ortaklığı hala uluslararası düzeyde devam ediyor ve hatta bizim aldığımız IPET te eğitmenlerimizden biri Y-PEER den katılım gösterdi. Çok fazla kısaltma kullandım anlamadığınız olursa sorabilirsiniz gençler.Yani sonuç olarak yapılacak eğitim UNFPA-Y-Peer-TOG TurkMSIC kanalından olmaktansa UNFPA-Y-Peer- IFMSA- TurkMSIC kanalından olacak. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Rabia Saygın : "Heh bunu sormak istemiştim bir dış paydaşlık söz konusu Y-PEER  ama ulusal bazda verilebiliyor olmasını sorguladım.Böyle bir kanal çok daha mantıklı.Kurum kuruluş isimleri hakkındaki açıklamalar içinde diğer gönüllüler adına teşekkürler."

Aziz Mert İpekçi : "Rica ederim efendim."

 

6)Tüzük Değişiklik Önerileri

Üreme Sağlığı Çalışma Kolu İç Tüzük ve Revizyon Sorumlusu Tuğçe EL gündem hakkında açıklama yaptı.

Tuğçe EL: "Herkese tekrar merhaba. Ben Onsekiz Mart'tan Tuğçe El, SCORA Tüzük Revizyon Sorumlusuyum. Yaptığımız çalışmalarda savunuculuğun ne kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. İç tüzüğümüz de yaptığımız işte kendi haklarımızı savunmak, işleyişin devamlılığı ve oluşabilecek aksaklıkların giderilebilmesi adına düzenlenmiş en önemli mekanizma.

Bu bağlamda tüzüğümüzdeki eksiklikleri tamamlamak, çelişkileri düzeltmek ve anlaşılabilirliğini arttırmak adına çalışmalar yapıyoruz. Siz sevgili meleklerden, savunucularımızdan, isteğimiz ise tüzüğümüz hakkındaki değişiklik önerilerinizi bize iletmeniz. Çalışmayı daha sistemli bir şekilde yürütmek adına bir form hazırladım. Linkini aşağıda paylaşacağım form üzerinden önerilerinizi gönderebilirsiniz. (Kim olduğunuzu belirtmek zorunda değilsiniz, isterseniz anonim kalın.)

Ayrıca "Şu andaki Tüzük nerde ki?" diye soranlar için aşağıda paylaşacağım ikinci linkten ulaşabilirsiniz. Bunların dışında sormak istediğiniz ne olursa bana ulaşmaktan çekinmeyin efendim.

Hafta sonu Bursa'da görüşmek üzere...

https://docs.google.com/forms/d/1_e8hcZhuWerCWPvTGqK7TZn7hv61zL1pasOnsd8...

http://scora.turkmsic.net/icerik/scora-ic-tuzugu

İletişim: 0530 943 73 88

scoratuzukrevizyon@turkmsic.net

leecgut@gmail.com

Aziz Mert İpekçi : "Hemen ufak bir ekleme: scoratuzukrevizyon@turkmsic.net in erişimi için Bekir Burakla konuşuyoruz o yüzden şimdilik ikinci adresi kullanmanız daha doğru olur.

8. gündem maddesine geçmeden önce sizden 9 için hazırlık yapmanızı isteyeceğim.8 mart için etkinlik yapan yereller yaptıkları şeyleri bir kenara yazmaya başlasın.Şimdi 8. madde."

 

8) LGBT Sağlık Sempozyumu Tanıtımı

LGBT Sağlık Sempozyumu koordinatörü Fidan Şenova sempozyum hakıında açıklamada bulundu.

Fidan Şenova: “Arkadaşlar merhabalar. Öncelikle toplantının başında olmadığım için özür dilerim, ufak bir kendimi tanıtayım. Fidan Şenova, Çukurova YK.

LGBTİ Sağlığı Sempozyumu 28-29 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek, ev sahipliği resmi olarak henüz açılmadı fakat hazırlanan yereller olduğunu biliyorum, deniz kenarında, güneşli bir yerde olacağız gibi duruyor :)

Etkinliğimizdeki "LGBTİ Bireylerin Sağlığa Erişimi", "Trans Beden İnşa Operasyonları ve Trans Sağlığı" (3 oturum), "Tıp Eğitiminde Homofobi" ve "İnterseks Bireylerin Sağlığı" şeklinde toplam 6 oturum olacak. Çok fazla konuya yayılmak yerine, spesifik konuları daha detaylı bir şekilde inceleyebilmek için sınırlı tuttuk.

Ayrıca işlediğimiz konulara destek olması ve sempozyuma renk katması amacıyla her iki günde de "Atölye Saatleri" ayırdık. Bu saatlerde pek çok farklı topluluktan kişiler atölyeler ve mini sunumlar düzenleyecek, hem dış bağlantılarımızla aramız güçlenmiş olacak hem de bunların çoğu interaktif şeyler olduğu için katılımcılarımızın sempozyumumuzdan kazanımlarını arttırmış olacağız.  Atölyelere örnek vermek gerekirse: "Türkiye'de Ayı Kültürü", "Vegan Mutfak",  "Fotoğrafla Cinsellik", "Savunuculuk 101", "Genital Hijyen", "Alternatif İlişki Modelleri", "Tai Chi", "Makyaj ve Peruk"(Trans bireylerin gündelik hayatlarını kolaylaştırmak için) ve benzeri, topluma "alternatif" olarak kalan yaşam tarzlarını içeren konular işlenecek. Tam liste henüz kesinleşmedi, kesinleşir kesinleşmez etkinlik için ön kayıtlarımız başlayacak, atölyeler sayı ile sınırlı olacağı için katılımcıların önceden kayıt yaptırması gerekecek :)

Sosyal programda çok özel şeyler olacak ve gün içerisinde de çeşitli sürprizlerimiz olacak, bence katılın, kaçırmak istemezsiniz :D

Sorularınız veya önerileriniz varsa direkt olarak bana, veya ekip üyelerime ulaşabilirsiniz. (Ekrem Göksu Fazla, İnci Kadribegic, Tamay Berk, Tuğçe Açıkgöz, Münir -Ezgi- Kaymak)

 

e-mail: fidansenova@gmail.com

whatsapp: 0533 838 73 80

Sorularınız varsa hemen de alabilirim :) bir de toplama hatası yapmışım, 7 oturum.”

 

Ufuk Gökçek: “Vegan mutfak gerçekten düşünülen bir atölye mi yoksa örnek olarak mı verildi?”

Fidan Şenova:”Gerçekten düşünülen bir atölye, aktivistlerle görüştüm.”

Ufuk Gökçek: “Teşekkürler.”

9) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Süreci

NORA Aziz Mert İpekçi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında yerellerimizin yaptığı çalışmaları bizlerle paylaşmasını rica etti.

 

Elif Demirtaş/ KOÇ - LORA: “Koçta midterm ve komite zamanına denk geldiği için çok kapsamlı etkinlikler düzenleyemedik amd Tıpta ve Hastanede Kadın üzerine Medikal Antropolog olan hocamız Ayşecan Terzioğlundan eğitim aldık ve tıp öğrencilerinin katılımıyla tıpın anaerkilliğini nasıl kaybettiğini (ebelikten teoriye geçiş) ve ataerkil tıp eğitiminin ne derece normatif ve totaliter olabileceğini tartıştık ve kadın doktor olmak üzerine tartıştık, bir tıp doktoru yerine özellikle tıpta kadın üzerine çalışmaları olan biriyle tartışmak oldukça keyifli oldu hepimiz için. Martın sonunda doğru da kürtaj üzerine biraz daha tıbbi olacak bir panel düzenlemmeyi düşünüyoruz SCORPla birlikte, teşekkürler.”

 

Selin Soylu: “5 Mart cumartesi günü Tekirdağ’da yürüyüş oldu ona katılım gösterdik. Kendi hazırladığımız pankartlarımızla yürüdük. Ardından konuşma ve küçük bi dans gösterisi vardı onlara katılım gösterdik. 8Mart’ta da Karacakılavuz diye bir köyde Kent Konseyi’nden bir avukat, kadınlara haklarını anlatan bir sunum yaptı ona katılım gösterdik ve herkese mor bileklik dağıttık.”

Aziz Mert İpekçi: “Dansınızın videosu varsa görmek isterim.”

Selin Soylu: “Bizim hazırladığımız bir dans değildi, yürüyüşün sonunda belediye tüm kadınlara küçük çaplı birkaç hareket yaptırdı. Videosu varsa bakayım ama.”

 

Özge Döşeme: “19 Mart’ta karanfil dağıtımı, meme kanseri bilgilendirmesi ve bu konu kapsamında meme kanseri elle muayeneyi kısaca bahseden el ilanı dağıtımı yapılacak. SCORA ve SCORP işbirliği ile, belediye de ortak.”

 

Çağla Çalım: “Biz yerelimizde SCORA, SCORP ve SCOPH birleşerek ortak bir etkinlik düzenledik. Bende kadınlar günü olmasını fırsat bilip meme kanseri etkinliğini de birleştirmeyi düşündüm ve yaptım :) Ekim ayında resmi olma kurulma dağılma vs bir sürü problem yaşadığımız için meme kanserini yapamamıştık. Urfa City Avm’de stant kurduk ve 15 -20 kişilik dönüşümlü bir ekiple gelen kadınlara karanfil dağıttık. Kadınlar günüyle alakalı güzel sözler yazılı renkli kağıtların olduğu bir kutudan kağıt çektirdik onlara sesli okutup videoya aldık. Meme kanseri bilgilendirme broşürü dağıttık ve bilgilendirme yaptık özellikle kendi kendini muayene etme konusunda. Anlattığımız kadınların düşüncelerini aldık ve pembe kurdele taktık :)”

 

Cansu Büşra Durmaz: “Selçuk yereli olarak SCORA ve SCORP çalışma kolları iş birliğinde 8 Mart’ta herkese kadınlar gününde izini bırakma imkanı tanıdık rengarenk :) Etkinliği okulumuzda gerçekleştirdik. Bir bez üzerine isteyen el boyası yaptı, isteyen kadınlar hakkında güzel sözler yazdı. Daha sonra da çalışmamızı sergiledik. Ayrıca fakültede kadın hakları konusunda bilgilendirici afiş çalışmalarımız oldu.”

 

Naci Emre Bolu- İstanbul Tıp Fakültesi LORA: “SCORP’la beraber 8 Mart'ta Prof. Dr. Arşaluys Kayır tarafından Toplum, Kadınlar ve Cinsellik üzerine bir çeşit ders düzenledik.  Arşaluys hoca ataerkil toplum düzeni içerisinde kadınların üzerindeki baskıyı, bunun cinselliğe yansımalarını ve toplumu bütün olarak nasıl etkilediğine dair, aralara tıbbi bilgiler ve kendi deneyimlerinden de katkılar yaparak,  anlattı. İki saat kadar sürdü, çok da kapsamlı oldu. Katılımcı arkadaşlarımızın hepsinden de olumlu dönüşler aldık. Saha etkinliği olarak da SCORP'un bir etkinliğine yönlendirdik isteyenleri. Yakın zamanda sınavlar başladığı için henüz bir saha etkinliği planımız yok ek olarak.”

Aziz Mert İpekçi: “Kaç kişiye ulaştınız acaba?”

Naci Emre Bolu: “Yaklaşık 30-40 Okul içerisinde bizim haricimizde başka etkinlikler de vardı, o sebeple sayımız düşüktü bu sefer.”

Aziz Mert İpekçi: “Sayıdan çok etkinliğin kalitesi önemli her zaman. Ben sadece raporda geçmesi için sordum.”

 

Ece Önay  Özgür-Trakya LORA: “Trakya YB olarak Scorp ile birlikte Tarihteki ilk kadınlar  hakkında sergi hazırladık, tıp amfilerinin girişinde. Çok bilgilendirici bi çalışma oldu ve hocalarımızdan ve arkadaşlarımızdan olumlu dönütler aldık. Emekçi Kadınlar Gününü bir kez daha vurguladık. Saha etkinliğimiz bizden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı yapamayacağız.”

Aziz Mert İpekçi: “EMEKÇİ kadınlar gününe vurgu yapmanız süper:)”

 

Aybala Yıldırım: “Merhabalar, biz Acıbadem TÖB olarak 8 Mart Günü, ASUMA (Acıbadem Üniversitesi Suç ve Şiddete Karşı Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi) ile birlikte üniversitemizde ‘Kadın’a Şiddet’ temasını her açıdan ele aldığımız geniş çaplı yaklaşık 200 kişilik bir panel düzenledik.Konuşmacılarımız Prof. Dr. Nurdan Tözün, Yrd. Doç. Oya Boyar, Doç. Dr. Işıl Başar, Av. Gönül İşler ve Prof. Dr. Oğuz Polat’ın katılımıyla verimli ve güzel bir etkinlik geçirdik. Panelin ardından aynı gün SCORP Takımımızın 12 Mart’ta bu tema üzerine yapacağı, tüm yerellere açık saha etkinliğine yönelik verdiği eğitim vardı. Bütün günümüzü alan bir süreçti fakat hepimiz memnun ayrıldık.”

Aziz Mert İpekçi: “Tebrik ediyorum. Tek geri bildirirmim Facebook’a da yazdığım gibi bu mutlu bir gün. Şiddetten daha çok güzel şeylere odaklanmamız daha iyi olabilir bir sonraki için.”

Aybala Yıldırım: “Anlıyorum; fakat bu konuda tartışmaya açığım. Fakat şimdi grubu sislemek istemem.”

 

Barış Yıldız:” Arkadaşlar merhaba ,Uludağ Töb olarak konferans sebebiyle biraz yoğunluğumuz var. Bu sebeble SCOPH ile ortak olarak 8 Mart Dünya kadınlar günü için hazırladığımız pano etkinliğimiz yarın asılacak. Bu panoda

1) Kadınlarımızın bu sene maruz kaldığı şiddet haberleri gazete küpürleri şeklinde asılacak.

2)Tarihe adını yazdırmış kadınların biyografileri asılacak.

3)Bu sene hayatını kaybeden kadınlarımızın isimleri ve hikayeleri asılacak.

4)Son madde olarak da sözü öğrencilere bırakmak istedik ve sorular hazırladık Örneğin:Sınırsız imkanın olsa annene ne vermek isterdin... Kız kardeşin senin için ne ifade ediyor… Kadınlar günü dediğin… Bu tarz başlıklar atıp öğrencilerin düşüncelerini yazması için altına boşluk bıraktık .Özgün yazılar bekliyoruz :)

Panomuz bu şekilde.”

Aziz Mert İpekçi: “Tebrik ediyorum Barış. Gene grubumuza yazdığım gibi etkinliğin tarihinin önce ya da sonra olması değil kalitesi önemli. O yüzden bu konuyu kafana takmana gerek yok. Oldukça güzel bir çalışmaya benziyor sonuçlarını görmek için sabırsızlanıyorum.”

 

Can Öncüler-Cerrahpaşa LORA Asistanı: “Cerrahpaşa olarak SCORP ile SCORA beraber kadının toplumsal statüsü ve hakları üzerine tartışmak ve bilgi edinmek amacıyla 9 Mart'ta Türkiye Barolar Birliği ve Yeni Çözümler Derneği'nden konuklarımızla söyleşi düzenledik. Etkinliğimizi 20-25 kişinin katılımıyla gerçekleştirdik. Genel olarak toplum tarafından kadınlara dayatılan roller ve toplumdaki kalıplaşmış kadın algısı hakkında konuştuk. Söyleşide en çok ilgimi çeken 2015 yılında Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre şiddete maruz kalan kadınların %89'u hiçbir kuruluşa başvurmuyor. Bu üzücü bilgiyi de sizinle paylaşmak istedim.”

Aziz Mert İpekçi: “Can öncelikle bilgilendirmen için teşekkürler ilginç ve çarpıcı bir veriydi. Yeni Çözümler Derneği ve Türkiye Barolar Birliği ile olan bağlantıları bizimle paylaşırsan VPE’imize ulaştırabilir kişilerle kurumsal bağlantılarımızı güçlendirebiliriz.”

 

Ecem Berfin Tahsin: “Merhaba arkadaşlar hepinize iyi akşamlar. Biz  Fatih Üniversitesi olarak 3 farklı çalışma planladık. İlk olarak 7 Mart’ta okulumuzda diğer çalışma kollarının da desteğiyle kadın hakları, cinsel istismar ve cinsel şiddet konularının işlendiği bir panel düzenledik. Panelimize cinsel şiddetle mücadele derneği ve  mor çatıdan yetkin konuşmacılar ve İstanbul Barosu’ndan  kadın hakları konusuna uzman bir avukat çağırarak cinsel istismar ve cinsel şiddetin psikoloji, toplumsal ve hukuksal boyutlarını inceledik. 9 Mart’ta yine okulumuzda bu sefer meme kanseri konusunda bilgilendirme ve kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapıldığı ile ilgili bir panelimiz oldu. Panelimizde okulumuz hastanesinden gelen genel cerrah ve onkoloji uzmanı tarafından bilgilendirdik. Aldığımız bilgiler eşliğinde 10 gün içerisinde (belediyeden izin çıkmasını bekliyoruz) İstanbul Mimarova halk pazarında stant kurup bayanları meme kanseri hakkında bilgilendirip kendi kendine meme muayenesini öğreteceğiz. Bilgilendirdiğimiz bayanlardan iletişim bilgilerini alıp aralarında bir çekiliş düzenleyecek ve 20 kişiye okulumuz hastanesinde meme mamografisi ve doktor muayenesi hediye edeceğiz.”

Aziz Mert İpekçi: “Etkinliğinizin sadece şiddetle sınırlı kalmayıp kadınlarda kendi kendine meme muayenesini de ele almanız iyi olmuş. Ancak kendi kendine meme muayenesinin kadınlar yanında erkeklerde de yapılabileceğini belirtmekte yarar var. Tebrik ederim etkinliğiniz için.”

Ecem Berfin Tahsin: “8 Mart dolayısıyla düzenlediğimiz bir etkinlik olduğu için kadınlara yöneldik. Teşekkür ederim.”

 

Furkan Özdoğan: “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için, biz Akdeniz TÖB olarak, Kadın Hekimlerin yaşadıkları zorlukları anlatan panel şeklinde bir etkinlik geçirmeyi planladık. Fakat, kendi içimizde dekanımız ile yaşadığımız sorunlar nedeni ile amfi izinlerimiz ne yazık ki henüz çıkmadı.

Bunun dışında 8 Mart’ta kadına şiddet anlatılması pek doğru olmadığından fakat buna da farkındalık içerebilecek bir etkinlik de yapmak istediğimizden, 8 Mart’ın ardından (AMFİ ALAMADIĞIMIZ İÇİN SOSYAL MEDYA UZERİNDEN ETKİNLİK YAPTIK) #bizfarkındayızpekiyasiz sloganımız ile video ve fotoğraf çekimlerimiz ile kadına şiddete dikkat çekmek istedik, kameramanımız ve 8 Marttan önce oluşturduğumuz ekiple (makyaj eşliğinde) çok güzel bir video çektik.

Ayrıca çektiğimiz fotoğrafları da yerelimizden paylaşıp elimizden geldiğince sanal alemde etkili olmaya çalıştık. Sevgi ile kalın.”

Aziz Mert İpekçi: “Tebrikler Furkan, umarım kısa zamanda çözersiniz sorunlarınızı. Amfideki etkinliklerinizi de görmek dileğiyle.”

Furkan Özdoğan:”Amfi iznini alsaydık çok güzel yönelmiştik ama umarım en kısa zamanda onu da paylaşabiliriz.  Çok tesekkürler tekrar.”

Tutku melis Öney - Akdeniz LORA-A : “Videomuzun linki : https://youtu.be/EU_Boa_szBg

Fotoğraflarımızı ise : facebook.com/TurkmsicAkdeniz

Linkinden bulabilirsiniz.”

Aziz Mert İpekçi: “Videonuzu daha önceden gördüm özellikle çekimlerini çok beğendim. Gene şiddetten başka bir yönelmenizi tavsiye eserim önümüzdeki sene için.

Şimdi arkadaşlar bu kısmı hem bir birinizin etkinliklerinden haberdar olun ve kendinizi geliştirin diye hem de size raporları hatırlatmak için yaptım:) Şimdi sizlerden ricam scora.turkmsic.net adresine en yakın sürede raporlarınızı girmeniz ve etkinliğinizi ölümsüzleştirmenizdir. scora.turkmsic.net e girmekte sıkıntı yaşayanlar iletişim sorumlumuz Onur Coşkun’a ulaşabilirler.”

10) Sorular ve Kapanış

Aybala Yıldırım- Acıbadem LORA:” Aslında 2 soru olacak kusura bakmayın, birincisi GK yaklaşırken sorayım dedim, ayrılmış oturum için planınız nelerdir?”

Aziz Mert İpekçi: “SCORP ile mültecilerin cinsel sağlık sorunları üzerine ortak bir oturum yapmayı planlıyoruz.  Ömer’in onayına ihtiyacım var ancak sıcak bakıyor. Bunun dışında SCORA debate yapmayı planlıyorum, NORA adaylarımıza serbest bir şekilde sorup fikirlerini anlayabileceğiniz.”

Aybala Yıldırım: “İkincisi biraz tüm konulardan çok bağımsız olacak ama aklıma geldi, bir NORA Talk diye bir şey yapılacaktı, bundan bahsetmiştin sene başında aslında her ay yapılması planlanıyordu sanırım ama NORAlara ulaşmak zor iş tabi gene de şimdiye kadar hiç yapılmadı diye biliyorum, bu yılın sonuna kadar bir kere olsun gerçekleştirilecek mi?”

Aziz Mert İpekçi: “Bir oturumumuz olacak. NORA talk için datebase’imizi oluşturduk ve duyurusunu yaptık önceki Skype toplantımızda. Ancak başvuran yerelimiz olmadı. Eğer isterseniz ilk NORA talkımızı size verebiliriz efendim.”

Aybala Yıldırım: “Yönetimime danışayım neden olmasın, en azından bir kere olsun yapılsın, NORA Talk’ı gören cennetlik şu an.”

Can Öncüler Cerrahpaşa LORA Asistanı: “Bursa'ya en erken feribot 7.30 da olduğu için muhtemelen İstanbul’dan gelenler başlangıç kısmını kaçıracak. Aynı şeyin şehir dışından gelenler için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Programda olduğu gibi başlangıç 8.30 da mı olacak yoksa bir ertelenme olur mu?”

Aziz Mert İpekçi: “Açılış saat 10:00’ da olacak.”

Ezgi Sönmez: “Feribotla gelecekler OC’lerine bilgi verirse çok sevinirim. Ona göre servis yönlendireceğim Mudanya’ya.”

Ali TEMİZ - Mersin TÖB/ LORA-A: “Türk Tıp Öğrencileri Birliği olarak kullanılan kısaltmalar ve terimlerin Türkçe kullanılması sizce de iletişim açısından daha iyi olmaz mı?”

Aziz Mert İpekçi: “Süper geribildirim. Zaten bu konuda çalışıyoruz Ali. Eski ismimiz SCORA idi, Üreme Sağlığı Çalışma Kurulu olarak değiştirdik. Ulusal Direktörün adı NORA idi, Ulusal Üreme Sağlığı Direktörü olarak değiştirildi. Bu değişim çabası hala devam etmekte. Umarım 1-2 yılda tamamen halletmiş olacağız.”

Ali TEMİZ: “Mesela bugünkü skype toplantısında da Türkçe karşılıklarını kullansa idik daha açık bir iletişim olurdu. Çok fazla yabancı kökenli kelime kulanıldı.”

Aziz Mert İpekçi: “Y-Peer ve UNFPA gibi kurumların Türkçe karşılığını elimden geldiğince kullanmaya çalıştım. NPET ve IPET ise Türkçeleşirebilirdi. Haklısın bir daha toplantıda biraz daha dikkat edeceğim.”

Ali TEMİZ: “İlginiz için teşekkür ederim.”

 

Toplantıya katılım sağlayan gönüllülere teşekkür edildi ve toplantı sorunsuz bir şekilde sona erdirildi.

 

Alperen Satan- Pamukkale Tıp Öğrencileri Birliği NORA Asistanı

Tuğçe EL- Çanakkale Onsekiz Mart Tıp Öğrencileri Birliği  SCORA Tüzük Revizyon Sorumlusu