13 Kasım 2014 Skype Toplantı Raporu

13 KASIM SCORA SKYPE TOPLANTI RAPORU

 

BAŞLANGIÇ : 20.03

BİTİŞ : 23.07

TOPLAM SÜRE : 3 SAAT 4 DAKİKA

 

KATILIMCILAR :

Ahmet Melih Erdoğan - NORA

Ahmet Özöncü - Uludağ YB Lora Asistanı

Alican Karadağ - Zirve YB Lora Asistanı

Alp Kağan Kale - Zirve YB Lora

Alparslan Ceran - Ankara YB Lora

Alperen Satan - Pamukkale YB Lora

Aslı Altunyaldız - Maltepe YB Lora

Ata Özkan - Cerrahpaşa YB Lora Asistanı

Aybala Yıldırım - Acıbadem YB Lora

Aylin Çetinkaya - Yeditepe YB Genel Sekreter

Ayşenur Sunal - Celal Bayar YB Başkan

Aziz Mert İpekçi - Başkent YB Başkan Yardımcısı

Banu Üzümcü - Acıbadem YB Lpo Asistanı

Bartu Koç - Yıldırım Beyazıt YB Lora

Batuhan Öçbe - Gazi YB Mali Koordinatör

Bengisu Bulucu - Ufuk YB Lora

Berce Karakaya - Marmara YB Lora

Berkay Çelik - Cerrahpaşa YB Lora

Berkun Veli Gülgen - Eskişehir YB Lora Asistanı

Bilge Derici - Bülent Ecevit YB Lora

Büşra Yılmaz - Dumlupınar YB Lora Asistanı

Ceren Doğan - Sakarya YB Lora

Çağlar Aktuna - Çukurova YB Lora

Çiğdem Dursuneli - Balıkesir YB Lora

Deniz Aydın - Cerrahpaşa YB

Ece Naz Demir - Acıbadem YB Proje Direktörü

Ekin Deniz Gümüştaş - Akdeniz YB Lora Asistanı

Elif Yılmaz - Akdeniz YB Lora

Emre Avşar - Selçuk YB Lora

Esra Erdoğan - Başkent YB Lora

Esra Karaca - Bülent Ecevit YB Lora

Esra Yazgan - Ordu YB Lora

Ezgi Sönmez - Uludağ YB Lora

Fidan Şenova - Çukurova YB Başkan

Furkan Derebaşı - Abant İzzet Baysal YB Lora

Gamzenur Aktaş - Dokuz Eylül YB Lora Asistanı

Gökçeçiçek Arık - Osmangazi YB

Gülberk Koç - Dumlupınar YB Lora Asistanı

Gülbükre Dönmez - Celal Bayar YB Lora

Günce Keçer - Akdeniz YB Lora Asistanı

Hüseyin Sağlam - Gaziantep YB Lora

Kevser Şimbil - Turgut Özal YB

Kübra Elmas - Cumhuriyet YB Lora Asistanı

Leman Deniz Türk - Eskişehir YB Lora

M.Esat Özcan - Yeditepe YB Başkan

Mehmet Başat Tepe - İstanbul YB Lora

Mehmet Karaoğlan - Dumlupınar YB Başkan

Melek Sönmezocak - Dokuz Eylül YB Lora

Mervan Kılıç - Selçuk YB Lora Asistanı

Merve Atik - Cerrahpaşa YB Lora Asistanı

Merve Gemici - Acıbadem YB Lora Asistanı

Mustafa Uğur Özel - Muğla YB Lora

Nahit Can Karaburun - Katip Çelebi YB

Nazlı Alaoğlu - Hacettepe YB Lora

Nermin Sönmez - Gazi YB Lora

Onur Direk - Trakya YB Başkan Yardımcısı

Onur Emre Satılmış - Fırat YB Lora

Osman Sinan Özsezen - Bezmialem YB Lora

Özlem Tekin - İnönü YB Lora

Özüm Çülfaz - Kocaeli YB

Pelin Büyükgöz - 19 Mayıs YB Lora

Pelin Tiryakioğlu - Cumhuriyet YB Lora

Rabia Saygın - Erciyes YBLora

Rabia Tekeşi - TOBB  YB Başkan

Samed Baloğlu - Kırıkkale YB Lora

Selman Tuncer - Akdeniz YB Lora Asistanı

Sezen Kurt - Mersin YB Lora

Sıla Duru - Medipol  YB Lora

Volkan Özcan - Ordu YB Başkan

Yağmur Ilgun Ünal - Süleyman Demirel YB Lora

Yunus Gazaioğlu - Katip Çelebi YB Başkan

Yusuf Ergin - Adnan Menderes  YB Lora

Şekerci17 - (isim bulunamamıştır.)

 

Ufak bir tanışma ve selamlaşma gerçekleşti.Ardından toplantının işleyişinin kolaylığı açısından herkese isim güncellemelerini yapmaları NORA'mız Ahmet Melih Erdoğan tarafından hatırlatıldı.İsimlerin görülebilmesi adına kişiler birbirini ekledi.

Ahmet Melih Erdoğan scora.turkmsic.net 'e üye olmayan yerellerin üye olabilmek adına toplantı bitene kadar nora@turkmsic.net 'e ve ntsdd@turkmsic.net 'e mail atmaları gerektiğini duyurdu.1 Aralık DAG ile ilgili etkinlik planı , broşür , afiş , kondom taleplerinin , hepatit , sifiliz ve doğum kontrol yöntemleri ile ilgili materyal taleplerinin söz alarak belirtileceğini duyurdu.DAG ile ilgili etkinlik planlarının ayrıntılı bir şekilde http://www.1aralik.com/etkinlik-takvimi.html linkine girilmesi gerektiğini belirtti.

Alparslan Ceran'dan soru geldi : "İlk sorum Ankara , İstanbul gibi yereller etkinliği beraber yapacaklar bunlar için ayrı bir olay hazırlandı mı ? 2. sorum sifiliz , hepatit , doğum kontrol yöntemleri konularının eğitimini nasıl hallederiz ?"

Ahmet Melih Erdoğan : "Ankara , İstanbul ve İzmir için ortak etkinlikler olacak. Ankara izinlerini TOG sağlayacak. İstanbul için zaten halihazırda yereller aralarında bir ortak etkinlik için konuşmuşlar.İzni alındı.TOG da davet edilecek.İzmir için de ortak etkinlik izinleri haftaya biter diye umuyoruz. Hepatit - Sifiliz ve Doğum kontrol yöntemleri için arkadaşlar bunlar isteğe bağlıdır. Eğer ki sizler ben öncesinde bir eğitim verir sonra da sene içinde okulda - dışarıda bir daha yapabilirim diyorsanız yapabilirsiniz."

 

Alparslan Ceran : " Yok ben isteklerimizi diyorum Melih. Broşür vs. gibi materyalleri herkes kendi isteyemez bunun için ortak bir karar lazım onu nasıl halledeceğiz diyorum."

 

Ahmet Melih Erdoğan : "Talebinizi yazarsınız, ben de elbette bu materyallerin ivedilikle sizlere iletimini sağlarım. DAG dışındakiler için yerel bazlı ilerlemenizi öneririm. Kaldı ki ben sizlere bütün bu materyalleri DAG' da kullanın diye değil, Ocak , Şubat gibi aylarda bu etkinlikleri yaparken sorun olmasın diye veriyorum. Eğer ki bu DAG dışı olanlar için sizler bir araya gelmek isterseniz büyük şehirlerde, ben sizlere yardımcı olurum.Şimdilik ise sadece eğer ki toplu ya da yerel bazlı etkinlik yapmak arzusu içindeyseniz bana iletmeniz kafi."

 

 Ardından talepler ve etkinlik planları alınmaya başlandı.

 

Alparslan Ceran Ankara YB Lora : 600 DAG broşürü , 16 afiş , 300 kondom , 300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü istedi.Hepatit ve sifiliz'e AİDS ile birlikte değinmek istediklerini belirtti.

 

Bartu Koç Yıldırım Beyazıt YB Lora : 500 DAG broşürü , 20 afiş , 500 kondom , 300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü istedi.Etkinliği TOG ile birlikte yürüteceklerini ve eğitim için gelecek olan eğitmenin TOG'dan olacağını belirtti.

 

Yağmur Ilgın Ünal Süleyman Demirel YB Lora : 300 DAG broşürü , 15 afiş ,300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve alabildiği kadar rozet istedi.İYAŞ avm'de stant açacaklarını ve mini bir kareografi eşliğinde dans edeceklerini bildirdi.

 

Gökçeçiçek Arık soru sordu : "Geçen yıl materyal isteklerimizin belli bir kısmı karşılanmıştı, bu sene de benzer bir durum olacak mı? Örneğin "%60'ını karşılayabileceğim" gibi bir şey söyleyecek misin? Şu an toplam materyal isteği net olmadığı için net cevap veremeyeceğini söyleyebilirsin ama gelecek toplam materyal sayısı hakkında bilgin elbet vardır, bunu paylaşmanı rica ediyorum. Ayrıca materyal hakkında bilgilendirme de aynı şekilde rica ediyorum. Kaç çeşit broşür, kaç çeşit afiş olacak mesela?"

İnternet kesintisinden dolayı Gökçeçiçek sorusunu ilerde bir kez daha sordu ve Melih açıkladı.

 

Alp Kağan Kale Zirve YB Lora : 300 DAG broşürü , 20 afiş , 300 kondom , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü , 200 doğum kontrol yöntemleri broşürü istedi.Avm'de stant açacaklarını belirtti.

 

Rabia Tekeşi TOBB ETÜ YB Başkan : 300 DAG broşürü , 50 afiş , 350 kondom , 300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 50 rozet istedi.Aids , hepatit ve sifiliz ile ilgili bilgilendirme seminerini büyük ihtimalle TOBB hastanesinden bir uzman ile gerçekleştireceklerini ve izin alınabilirse Armada avm'de stant açacaklarını izin alınamazsa okulda stant açacaklarını belirtti.

 

Fidan Şenova Çukurova YB Başkan : Loralarının internet sorunu olduğu için kendisi belirtti.500 DAG broşürü , 21 afiş , 400 kondom , 500 hepatit broşürü , 500 sifiliz broşürü , 500 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 150 rozet istedi.Ocak ayı başında doğum kontrol yöntemleriyle ilgili bir etkinlik , Ocak ayı sonu veya Mart ayı başı hepatit ve sifilizle ilgili bir etkinlik yapacaklarını belirtti.DAG ile ilgili olarak da hem kendi üniversitelerinde, hem de Çağ Üniversitesi'nde stantları olacağını belirtti.

 

Sezen Kurt Mersin YB Lora : 300 DAG broşürü , 10 afiş , 300 kondom , 250 hepatit broşürü , 250 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve bol bol rozet istedi.30 Kasım Pazar günü etkinlik yapmayı planladıklarını fakat tam organizasyonun belli olmadığını belirti.Forum Mersin avm'de 'Dokunmaktan Korkma' şeklinde parmak boyalı bir faaliyet planladıklarını söyledi.

 

Ahmet Melih Erdoğan daha önce belirtilen linke sadece DAG ile ilgili açıklamaların girileceğini hepatit , sifiliz ve doğum kontrol yöntemleri ile ilgili planların yazılmayacağını hatırlattı.

 

Gökçeçiçek Arık tekrar söz aldı : "Geçen yıl materyal isteklerimizin belli bir kısmı karşılanmıştı, bu sene de benzer bir durum olacak mı? Örneğin "%60'ını karşılayabileceğim" gibi bir şey söyleyecek misin? Şu an toplam materyal isteği net olmadığı için net cevap veremeyeceğini söyleyebilirsin ama gelecek toplam materyal sayısı hakkında bilgin elbet vardır, bunu paylaşmanı rica ediyorum. Ayrıca materyal hakkında bilgilendirme de aynı şekilde rica ediyorum. Kaç çeşit broşür, kaç çeşit afiş olacak mesela?"

 

Ahmet Melih Erdoğan : "Şimdi eğer ki elimizdeki miktar = benden istenen olursa sorun yok , elimdeki miktar > benden istenen olursa da sorun yok , elimdeki miktar < benden istenen ise o zaman durum şu : (benim elimdeki / benden istenen) x (yerelin istediği) şeklinde bir formülümüz var. Geçen sene broşürlerde bu sorun olmasa da kondomlarda olmuştu o yüzden de her yerelin talebinin %60'ını karşılamıştık.Yukarıdaki senaryolara göre bir yol izlenecek lakin DAG broşüründe bir sorun olacağını sanmıyorum.Hepatit , Sifiliz ve DKY için ise sayıyı ilk kez istediğimiz için nispeten az tuttuk; duruma göre bu hesaba girebiliriz.Son olarak da bahsettiğim her konu ile ilgili birer broşür ve DAG ile ilgili 2 farklı afiş var."

 

Mehmet Karaoğlan Dumlupınar YB Başkan : 400 DAG broşürü , 15 afiş , 100 kondom , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 25 rozet istedi.Hafta sonu 7 Aralık'ta etkinlik yapmayı planladıklarını belirtti.CYBH ile ilgili olarak 14 Aralık'ta etkinlik yapacaklarını , DKY ile ilgili henüz bir karar almadıklarını ama sınav dönemine geldiği için yapamayabileceklerini veya Ocak ayının ilk haftasında yapabileceklerini belirtti.

 

Emre Avşar Selçuk YB Lora : 800 DAG broşürü , 20 afiş , 200 kondom , 200 hepatit , 200 sifiliz broşürü , 200 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve olabildiğince rozet istedi.AİDS , okullarında bir profesörün ilgi alanı olduğu için konferans - eğitim şeklinde destek vereceğini belirttiğini bildirdi.Avm'de stant açacaklarını , bu stantta bilgilendirme yapacaklarını ve gelenlerden AİDS ile ilgili mektup isteyeceklerini iletti.

 

Emre Avşar soru sordu : "Şimdi ben bu konularla ilgili (hepatit , sifiliz , doğum kontrol yöntemleri ) maalesef ki izin koparamadım , koparmaya çalışıyorum , oldu da uğraşlarım başarılı oldu ve ben on gün sonra izni kopardım on gün sonra broşür istediğimde gelme imkanı var mı? İkinci sorum link attığın sayfaya bu istek sayılarını yazacak mıyız? "

 

Ahmet Melih Erdoğan :"Attığım link sadece ve sadece DAG içindir.diğer sorunun cevabı olarak arkadaşlar şu anda materyaller basımda ve benim planım TuBaKa'da başkanlarınıza bu materyallerin hepsini elden teslim ederek kargo parasından sizleri kurtarmak.O yüzden şimdi talep alıyorum, kısmetse haftaya TuBaKa sonrası elinizde olur tabi basımdan biter kargodan da gelirse."

 

Kevser Şimbil Turgut Özal YB : 300 DAG broşürü , 200 hepatit broşürü ve 200 sifiliz broşürü istedi.Ulus Meydanı'nda stant açmak istediklerini belirtti.Etkinliği geliştirmeyi düşündüklerini ekledi.

 

Rabia Saygın Erciyes YB Lora : 1000 DAG broşürü , 12 afiş , 100 kondom , 500 hepatit broşürü , 500 sifiliz broşürü , 200 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 100 rozet istedi. 1 Aralık'ta balonlarla fotoğraf çekimi yapacaklarını , sınav tarihleri yüzünden katılımın çok az olacağını düşündüklerinden bir hafta sonra , 8 Aralık'ta üniversite içinde bir stant çalışması ve basın açıklaması yapmayı düşündüklerini , sifiliz ve hepatit hakkında da ileri tarihlerde bir stant çalışması yapmayı düşündüklerini belirtti. DKY broşürlerini de eğitim içinde kullanmayı düşündüklerini bildirdi.

 

 

 

Aybala Yıldırım Acıbadem YB Lora : 400 DAG broşürü , 150 kondom , 150 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 40 rozet istedi. DAG için İstanbul yerelleriyle toplu etkinlik yapacaklarını , daha önceden ellerinde bir miktar kondom ve broşür olduğunu  ve bu depo materyalleri Beşiktaş'taki ortak etkinlikte kullanacaklarını belirtti.Şimdi talep edilen materyalleri ise yerel olarak Acıbadem hastanelerinden birinde yapılacak olan DAG bilgilendirmede kullanacaklarını bildirdi.Şubat ayında ise doğum kontrol yöntemleri ile ilgili etkinlik yapacaklarını dile getirdi.

 

Bengisu Bulucu Ufuk YB Lora : 400 DAG materyali , 20 afiş , 200 kondom , 300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve olabildiğince rozet istedi. DAG etkinliğini daha kalabalık olması açısından 30 Kasım Pazar günü, Bahçeli 7. Cadde'de yapmayı planladıklarını , AİDS , sifiliz , hepatit , DKY konularının eğitimi için okuldan bir hoca ayarlamayı planladıklarını ,Sifiliz ve hepatit etkinliklerini  Mart ayında , DKY'i ise Ocak ayında yapmayı planladıklarını ama değişebileceğini bildirdi.CYBH ile ilgili de bir lisede bir etkinlik yapmak istediğini dile getirdi.

 

Bengisu Bulucu soru sordu : "Yollanılan linkte düzenleyen kuruluşlar kısmına ne yazacağız?"

 

Ahmet Melih Erdoğan : "Herkes kendi yerelini yazacak arkadaşlar.TurkMSIC-Ufuk gibi."

 

Aylin Çetinkaya Yeditepe YB Genel Sekreter : 1000 DAG broşürü , 20 afiş , 1000 kondom , 500 hepatit broşürü , 500 sifiliz broşürü , 500 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 200 rozet istedi.Öncelikle bir hocadan eğitim alacaklarını , 3 gün boyunca okulun farklı yerlerinde ve 1 gün de avm'de stant açacaklarını bu stantlarda bilgilendirme yapacaklarını , oyunlar ve daha fazlasının olacağını belirtti.Hepatit , sifiliz ve doğum kontrol yöntemleri ile ilgili etkinlikleri ise loralarının daha sonra belirteceğini açıkladı.

 

Özlem Tekin İnönü YB Lora : 400 DAG broşürü , 25 afiş , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 25 rozet istedi.Avm'de stant açacaklarını bildirdi.

 

Samed Baloğlu Kırıkkale YB Lora : 1000 DAG broşürü , 12 afiş , 400 kondom , 350 hepatit broşürü , 350 sifiliz broşürü , 350 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 40 rozet istedi.Bu sene TOG ile birlikte aynı anda 2 avm'de etkinlik planladıklarını ve eğer ayarlanabilirse kampüste de yapıp triple görünüşlü bir etkinlik düşündüklerini dile getirdi.

 

Pelin Büyükgöz Ondokuz Mayıs YB Lora : 1000 DAG broşürü , 30 afiş , 500 kondom , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü , 200 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve olabildiğince rozet istedi. 29 Kasım'da tek günlük tematik eğitim olacağını ,  eğitimi verecek kişiyi TOG'un ayarladığını , bunun yanında bir film gösterimi ve kendine iyi bak kutu oyunu oynanması olacağını , 30 Kasım'da bir avm'de gün boyu stant çalışması olacağını ve basın açıklaması yapacaklarını , bir ekibin de sokak röportajı  ve ardından bilgilendirme yapmak için sahada olacağını belirtti.Onun dışında flashmob ve bisiklet turu yapmayı planladıklarını belirtti. 1 Aralık'ta yerel kanallardan birinde ana haber bültenine konuk olmayı da düşündüklerini ama bunun takibini de TOG'un yaptığını şu an ne durumda olduğunu bilmediğini belirtti.Afişlerde TOG ve TurkMSIC logosu basılı olursa tramvaylara ücretsiz asabilecekleri konusunda TOG ile konuştuklarını belirtti.Hepatit , sifiliz ve doğum kontrol yöntemleri konularında da stant değil de eğitim yapabileceklerini bildirdi.

 

Ezgi Sönmez Uludağ YB Lora : 600 DAG broşürü , 30 afiş , 300 kondom , 500 hepatit broşürü , 500 sifiliz broşürü , 500 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve olabildiğince rozet istedi. Eğitim ayarlamasını ve stand izinlerini hallettiklerini , 2 ve 3 Aralık'ta 3 farklı yerde stant açılacağını belirtti.DAG , hepatit ve sifiliz konularını birlikte yapacaklarını fakat doğum kontrol yöntemlerini daha ileriki bir tarihte yapacaklarını belirtti.

 

Gülbükre Dönmez Celal Bayar YB Lora : 400 DAG broşürü , 20 afiş , 400 kondom , 300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 200 rozet istedi. DAG için Pozitif Yaşam Derneği'nden bir gönüllü getirmeyi düşündüklerini , bu konuda görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.Ayrıca yerel içinde eğitim alıp kampüste bilgilendirme yapacakları bir etkinlik de planladıklarını ve sınav günlerine göre katılımın fazla olmasını sağlamak amacıyla bir tarih seçeceklerini belirtti.

 

Ahmet Melih Erdoğan DAG ile ilgili bilgilerin söylenen linke girilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

 

Nazlı Alaoğlu Hacettepe YB Lora : Derste şarjı bittiği için isteklerini Nora Ahmet Melih Erdoğan belirtti.500 DAG broşürü , 25 afiş , 500 kondom , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü ve 200 doğum kontrol yöntemleri broşürü istedi. Bilgilendirme sonrasında da Ankara'daki ortak saha etkinliğine katılacakları belirtildi.

 

Ekin Deniz Gümüştaş Atatürk YB Lora : 200 DAG broşürü , 20 afiş , 100 kondom , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü , 200 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 200 rozet istedi.Henüz ayarlayamadıklarını fakat önce eğitim yapıp ardından avm'de bir etkinlik yapacaklarını belirtti.

 

Esra Erdoğan Başkent YB Lora : 500 DAG broşürü , 15 afiş , 400 kondom , 300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 50 rozet istedi. Kesinleşmese de Başkent Üniversitesi Hastanesi uzmanlarından birinin 28 Kasım'da eğitim vereceğini ,  Ankara'daki ortak etkinliğe katılacaklarını ve kampüste de 3 gün sürecek farklı fakültelerde bilgilendirme ve kondom dağıtımı planladıklarını belirtti.

 

Pelin Tiryakioğlu Cumhuriyet YB Lora : 300 DAG broşürü , 15 afiş , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü , 200 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 25 rozet istedi.Kampüste stant açacakalrını ve bilgilendirmeyi olabildiğince fazla insana yapmayı istediklerini belirtti.

 

Nermin Sönmez Gazi YB Lora : 400 DAG broşürü , 20 afiş , 400 kondom , 300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 100 rozet istedi.Eğitim vereceklerini , sonrasında Ankara'daki ortak etkinliğe katılacaklarını , bunlardan sonra da alışveriş merkezinde bilgilendirme yapmayı planladıklarını belirtti.

 

3 dakika lavabo molası verildi.

 

Çiğdem Dursuneli Balıkesir YB Lora : 150 DAG broşürü , 10 afiş , 100 hepatit broşürü ve 100 sifiliz broşürü istedi. BAT aracılığıyla hoca geleceğini  , yarım saatlik bir eğitimin ardından biri tıp fakültesinde bir tanesi de kampüste en yoğun olan yerde olmak üzere 2 stant açılacağını , bu stantlarda bilgi verilip broşür dağıtılacağını belirtti.Şimdilik tek başına olduğu için bu şekilde bir etkinlik planı yaptığına ,  üyeleri  belirlenip tam anlamıyla kurulunca etkinliği değiştirebileceğine dikkat çekti.

 

Berkay Çelik Cerrahpaşa YB Lora : 300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü ve 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü istedi. İstanbul yerelleri olarak Beşiktaş'ta ortak DAG etkinliği yapacaklarını belirtti.Bu ortak etkinlik için de 4000 kondom, 6000 broşür, 600 afiş ve 600 rozet istediklerini belirtti.  Cerrahpaşa yerelinde de CYBH'lerle alakalı bir eğitim ve belki sonrasında saha çalışması düşündüklerini belirtti.

Ahmet Melih Erdoğan : İstanbul yerellerinden hangilerinin bu ortak etkinliğe katılacağını sordu.

Berkay Çelik : Az sonra yazacağını belirtti.

 

Yusuf Ergin Adnan Menderes YB Lora : 300 DAG broşürü , 20 afiş , 300 kondom , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 50 rozet istedi. Etkinlik planı tam net olmamakla beraber Forum Aydın avm'den haber beklediklerini , eğer orada sıkıntı çıkarsa etkinliği üniversitede yapacaklarını belirtti. Stant etkinliği olacağını bildirdi.Bilgilendirme için de bir hoca ayarlamaya çalıştıklarını , etkinlik tarihlerinin tam net olmadığını bu seneki okul yönetiminin izin konusunda sıkıntı yarattığını belirtti.

 

Esra Karaca Bülent Ecevit YB Lora : 500 DAG broşürü , 10 afiş , 500 kondom , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü , 250 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve olabildiğince rozet istedi. Sınavlar nedeni ile DAG etkinliğini 6 Aralık Cumartesi günü Zonguldak’ın tek avm'si Demirpark’ta yapacaklarını ,  üniversitelerinin radyosunda konu ile ilgili bir radyo programı yapmayı , ek olarak sinema kulübüyle ortak bir film gösterimi yapmayı planladıklarını belirtti.Etkinlik öncesinde tıp fakültesi öğrencilerine konu ile ilgili eğitim verileceğini belirtti.Geçen sene kendilerine gönderilen kondom sayısının  400 olduğunu ancak kısa sürede bittiği için etkinliklerinin yarım kaldığını belirtti.Hepatit , sifiliz ve doğum kontrol yöntemleri etkinliklerinin tarihlerini henüz kesinleştirmediklerini belirtti.

 

Nora Ahmet Melih Erdoğan DAG ile ilgili planların , bilgilerin linke girilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

 

Leman Deniz Türk Osmangazi YB Lora : 600 DAG broşürü , 10 afiş , 400 kondom , 500 hepatit broşürü , 500 sifiliz broşürü , 200 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 50 rozet istedi. DAG için  7 Aralık'ta Kanatlı avm ile anlaştıklarını Espark avm ile görüşmelerinin devam ettiğini , DKY etkinliğini 24 Aralık'ta hastanede , CYBE'yi  ise Mayıs ayı başında yapacaklarını fakat henüz yerinin netleşmiş olmadığını belki avm'de olabileceğini belirtti.Hepsinden önce de akran eğitmenleriyle eğitimleri vereceklerini belirtti.

 

Esra Yazgan Ordu YB Lora : 400 DAG broşürü , 20 afiş , 250 kondom , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 30 rozet istedi. Ordu YB olarak bunun ilk 1 Aralık etkinlikleri olduğunu , bu yüzden heyecanlı ve endişeli olduklarını belirtti.Etkinliklerinin klasik bir şekilde ilerleyeceğini , alışveriş merkezinde insanları bilgilendirip broşür ve zarf içinde kondom dağıtmayı planladıklarını bildirdi.Ayrıca okuldaki farkındalığı da artırmak için dev kırmızı hareketi adı altında 1 Aralık'ta etkinliğe katılacak arkadaşlarının kırmızı giymesini isteyeceklerini  ve toplanıp kırmızı kurdele yapacaklarını belirtti.DKY ile ilgili ilerleyen aylarda etkinlik yapmayı planladıklarını kaydetti.

 

Ceren Doğan Sakarya YB Lora : 500 DAG broşürü , 15 afiş , 150 kondom , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü , 200 doğum kontrol yöntemleri broşürü istedi. 3 Aralık'ta önce hocalarının okulda öğrencilere bilgilendirme yapacağını , daha sonrasında kampüse çıkıp stant kurmayı düşündüklerini belirtti.

 

Furkan Derebaşı Abant İzzet Baysal YB Lora : 300 DAG broşürü , 10 afiş , 300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü ve 25 rozet istedi. DAG'da üniversitede ve fakültelerinde stant açmayı planladıklarını , sifiliz ve hepatit içinse Ocak ayında etkinlik yapmayı planladığını lakin organizasyonu tam netleştiremediklerini , DKY  için de tam olarak net bir şey olmadığını bildirdi.

 

Osman Sinan Özsezen Bezmialem YB Lora : 100 hepatit broşürü , 100 sifiliz broşürü ve 100 doğum kontrol yöntemleri broşürü istedi.İstanbul yerelleri ile birlikte ortak etkinliğe katılacaklarını belirtti.

 

Özüm Çülfaz Kocaeli YB Lora : 100 DAG broşürü , 10 afiş , 100 kondom , 100 hepatit broşürü , 100 sifiliz broşürü , 100 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve olabildiğince rozet istedi. DAG'ı yine stant etkinliği şeklinde yapacaklarını , CYBE ile ilgili etkinliği de sunum/konferans şeklinde , Ocak ayı içinde planladığını bildirdi.

 

Selman Tuncer Akdeniz YB Lora : 300 DAG broşürü , 20 afiş , 400 kondom , 300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü , 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 100 rozet istedi.Okulda stant çalışması olacağını , aynı gün içinde sunum olacağını ve balon uçurma etkinlikleri olacağını ama balon uçurma etkinliğinin kesin olmadığını belirtti.Dikkat çekmek amacıyla hava durumuna göre Cumhuriyet Meydanı'nda toplanacaklarını ,  etkinliklerinin daha detaylı programını sınavlardan dolayı yarın yapmayı planladıklarını belirtti.

 

Elif Yılmaz soru sordu : "Ben bir şey merak ediyorum , geçen sene materyaller elime 2 Aralık'ta geçti ve çok anlamsız oldu.Bu yıl bir aksaklık çıkacak mı? Bu arada kusura bakmayın sınavım vardı."

 

Ahmet Melih Erdoğan : "Geçen sene senin de bildiğin gibi sadece 27 günlük sürede her şeyi hallettik; bu yüzden de kargo sürecinde birkaç yerelde 1 günlük ıskalama söz konusu oldu.Bu sene ise bunu düşünerek, 2014 döneminden başlayarak hazırlığa başladık.Bu sayede de birçok şey umuyorum ki erken bitti.Yaklaşık 1 saat önce de materyallerin yarın ya da cumartesi sabahı Ankara'ya varma imkanının çok yüksek olduğuna dair maili aldık.Yani (inşallah diyelim) büyük ihtimalle, konuşmanın başında belirttiğim gibi(sen çalışıyordun ki kolaycıklar olsun) TuBaKa'da materyallerinizi başkanlarınıza teslim edebiliriz umuyorum."

 

Hüseyin Sağlam Gaziantep YB Lora : 450 DAG broşürü , 35 afiş , 350 kondom , 300 hepatit broşürü , 300 sifiliz broşürü , 350 doğum kontrol yöntemleri broşürü ,olabildiğince rozet istedi.Ayrıntıları Melih'e ayrıca yazacağını belirtti.

 

Berkay Çelik : İstanbul'da yapılacak olan toplu etkinliğe katılacak yerellerin Cerrahpaşa YB , İstanbul YB , Bezmialem YB , Medipol YB , Maltepe YB , Marmara YB , Yeditepe YB ve Acıbadem YB olduğunu açıkladı.

 

 

Onur Emre Satılmış Fırat YB Lora : 500 DAG broşürü , 20 afiş , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü , 200 doğum kontrol yöntemleri ve 50 rozet istedi.Şimdilik; tarihe tam karar vermediklerini  ama hafta sonu olması açısından 30 Kasım veya 6 Aralık olarak düşündüklerini , avm'de stant açmayı düşündüklerini  ayrıca stantlarının arkasında bir slayt gösterisinin sürekli tekrarlayacağını belirtti.Yine şimdilik; yukarıda yazılan etkinlikten vazgeçip , Elazığ Malatya arası sadece 1 saat uzaklık olduğu için İnönü yerel birliğine DAG'ı ortak yapma teklifi sunmayı da düşündüklerini , bu konuda İnönü yerel birliğiyle iletişime geçeceklerini belirtti.

 

Berce Karakaya Marmara YB Lora : 150 hepatit broşürü , 150 sifiliz broşürü ve 150 doğum kontrol yöntemleri broşürü istedi.İstanbul yerelleriyle ortak etkinliğe katılacaklarını bildirdi.

Melek Sönmezocak Dokuz Eylül YB Lora : 400 DAG broşürü , 10 afiş , 300 kondom , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü ve 300 doğum kontrol yöntemleri broşürü istedi.Okulda stant etkinliği yapmayı planladıklarını dile getirdi.

 

 

Onur Direk Trakya YB Başkan Yardımcısı : 700 DAG broşürü , 30 afiş , 500 kondom , 200 hepatit broşürü , 200 sifiliz broşürü , 200 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 20 rozet istedi. 1 Aralık'ta çarşıda stant etkinlikleri olacağını , broşür ve kondom dağıtacaklarını , öncesinde Sühendan Zeytin tarafından kendilerine stant etkinliği hakkında eğitim verileceğini belirtti.Onun dışında Aralık ayı içinde Pozitif Yaşam Derneği'nden bir misafirleriyle seminer ve ödüllü film gösterimi gerçekleştireceklerini açıkladı.Hepatit, sifiliz, DKY etkinliklerinin daha ileriki aylarda olacağını belirtti.

 

Mehmet Başat Tepe İstanbul YB Lora : 2000 doğum kontrol yöntemleri broşürü istedi.23 Aralık'ta DKY eğitimleri olacağını ve sağlık turnesi kapsamında saha etkinliği yapacaklarını ve bu saha etkinliğine Cerrahpaşa YB ve Bezmialem YB'nin de katılacağını belirtti.

 

Alperen Satan Pamukkale YB Lora : 1000 DAG broşürü , 20 afiş , 50 kondom , 100 hepatit broşürü , 100 sifiliz broşürü , 100 doğum kontrol yöntemleri broşürü ve 100 rozet istedi.

NORA Ahmet Melih Erdoğan herkese toplantıya katılımlarından dolayı teşekkür ederek toplantıyı bitirdi.

*Olabildiğince rozet isteyen yerellere 50 rozet tahsis edilmiştir.

 

Alperen Satan

 

Pamukkale YB - Lora (2014-15)