Genel Skype Toplantısı - Kasım

6 KASIM SCORA SKYPE TOPLANTI RAPORU

 

Başlangıç: 21.01

Bitiş: 00.47

Toplam süre: 3 saat 46 dakika

 

Katılımcılar

Ahmet Melih Erdoğan-NORA

Gizem Melis Acar- GAZİ YK LORA

Arda Kaya-ANKARA YK LORA

Buğra Hatipoğlu-ANKARA YK LORA Asistanı

Mert Akalın- ANKARA YK LORA Asistanı

Cem Gökhan- HACETTEPE YK LORA

Aziz Mert İpekçi- BAŞKENT YK

Elif Yılmaz-AKDENİZ YK LORA

Nahit Can Karabulut- ÇİĞDEMISC İZMİR KATİP ÇELEBİ YK LORA

Gökçiçek Arık-GAZİOSMANPAŞA YK LORA

Gizem Bilgili-DUMLUPINAR YK LORA Asistanı

Zekiye Karagözler-CELAL BAYAR YK LORA

Fırat Sever-SDU YK LORA Asistanı

Sonat Şimşir-ONDOKUZ MAYIS YK

Kardelen Başlı-ISTANBUL YK

Samed Baloğlu-KIRIKKALE YK LORA

Semih Bilir-YILDIRIM BEYAZIT YK LORA

Mehmet Başat Tepe

Merve Gül-BEZMİALEM YK LORA Asistanı

Osman Sinan Özsezen-BEZMİALEM YK LORA Asistanı

Büşra Öner-SAKARYA YK LOME

Zeynep Melis Bozkurt-ERCİYES YK LORA Asistanı

Berkay Çelik-CERRAHPAŞA YK LORA

Melisa Kanber-CERRAHPAŞA YK LORA Asistanı

Leman Deniz Türk-OSMANGAZİ YK Takım Üyesi

Beyza Kurt-ÇiğdemMSIC 9 EYLUL YK LORA

Alper Horasan-YEDİTEPE LC

Betül Güngör-MERSİN YK LORA

Çağlar Aktuna-ÇUKUROVA YK LORA Asistanı

Tuğba Akçaoğlu-TurkMSIC MALİ KOORİNATÖRÜ

Berna Atlı-TRAKYA YK LORA

Sühendan Zeytin-TRAKYA YK

Yusuf Ergin-ADNAN MENDERES YK LORA

İdil Karaş-KOCAELİ YK LORA

Bilge Derici-BÜLENT ECEVİT YK LORA

Gülten Coşkunpınar-PAMUKKALE YK LORA

Usame Demir-NAMIK KEMAL YK LORA

Pınar Elif Gökçek-UFUK YK LORA

Aylin Gareyeaghi-BEZMİALEM YK LORA

Banu Kökçü-CELAL BAYAR YK SCORA Takım Üyesi

Bartu Ediz-ÇİĞDEMISC İZMİR KATİP ÇELEBİ YK LORA Asistanı

Ece Ermin-BAŞKENT YK LORA

Elif Apak-EGE YK LORA

Tuğba Güngör-?

İdil Karas-KOCAELİ YK LORA

Emre Avşar –SELÇUK YK LORA

Merve Atik-CERRAHPAŞA YK

 

Enes Arslan-FIRAT YK

 

Toplantı NORA Ahmet Melih Erdoğan’ın toplantı kurallarını belirtmesi ve toplantı raporunu yazmak üzere bir gönüllünün seçilmesi ile açıldı.

Gündem maddeleri şu şekilde belirtildi.

·      

-Yeni dönem işleyişi ve Ön Bildirim

·      

-TOG Eğitim Koordinatörü'nün 10DoA Açıklaması

·      

-DAG planlamaları ve talepleri

·      

-Yeni KÇGler (Revize Edilenler, Yeni Açılanlar; Yeni Koordinatörlük Başvuruları)

·      

-STGM Eğitimi

·      

-Dilek ve Temenniler

 

  1. gündem maddesi olan yeni dönem işleyişi ve ön bildirim ile başlandı. 62. Ekim Genel Kurulu’nda NORA seçilen Ahmet Melih Erdoğan, öncelikle herkese iyi dilek ve temennilerinden ötürü teşekkürlerini sundu. Bu sene SCORA gönüllüleriyle koordineli bir çalışma yürütmek istediğini, önemli olanın ekip olabilmek, aile olabilmek olduğunu belirtti.” Geçen sene yerel bazda şunu her zaman vurguladım; çalışacağız, eğleneceğiz ve iyi bir aile olacağız. Bu sene de sizlerle aynı prensipte çalışmayı düşünüyorum. Bu temelde hareket etmeyi planlıyorum. Eğlence işleyişin artık tamamen önüne geçtiğinde müdahale etmek de NORA’nın görevidir, işler artık insanları bunalttığında da müdahale etmek de NORA’nın görevidir, ikisi bir bütündür öte yandan burada aile ortamının oluşmasını sağlamak da yine her şeyden önce NORA’nın görevidir. Yani ben bu sene sizlerin gelip işini yapıp gittiği bir SCORA değil, sizlerin gelip işini yaptığı ve de bununla eğlendiği; iş bittikten sonra da beraber keyfimizce eğlendiğimiz ve de iş dışında birbiri ile temas halinde olan bir aile olan SCORA istiyorum. Her şeyden önce bunun için çabalayacağım. Zira aramızda bir bölünmüşlüğü inceden seziyorum, o nedenle de bu akşamdan, 6 kasım akşamından itibaren eskinin eskide kalmasını istiyorum. Bizimle çalışmak isteyen herkese kapımız açık, kim olursa olsun. Yeter ki bizimle beraber SCORA’yı daha aktif günlere taşımak istesin. Yeter ki çalışmak istesin, yeter ki bizimle beraber bir aile olmak istesin. Eski eskide kaldı benim için, sizlerden de aynısını yapmanızı rica edeceğim ki önümüze beraber bakalım. Yani 3 ayaklı bir sacayağı olacaksa eğer işleyişimiz;

1)iş

2)Eğlence

3)Aile

şeklinde olacak ve sizlerin de yardımı ile ben bu dengeyi  sağlamak için elimden geleni yapacağım. Aile arasında gerginlikler de olabilir belki, ama mesele bir aile olduğumuzu bilmek. Aile anlayışlıdır, aile gülümseyendir, kucak açandır. O halde biz de bu şekilde başlayacağız ve bu şekilde olması için elimizden geleni yapacağız.” diyerek yeni döneme dair düşüncelerini açıkladı.  NORA’mız 7/24 ulaşabilecegimiz telefon numarasını bizimle paylaştı 0 554 431 1453 .

 

  2. gündem maddesi olan TOG eğitim koordinatörü'nün 10DoA açıklamasına geçildi. TOG eğitim koordinatörü Bulut Öncü aramıza katılarak  1 Aralık Dünya AIDS Günü ile başlayan ve 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ile sona eren 10 Days of Activism konusunda bilgi verdi.  Bu yıl bu kampanyayı tüm Türkiye'de ve 40 ülkede eş zamanlı olarak yürütmek gibi bir hedefinin olduğunu, buradan hareketle yerelde bu kampanyaya dahil olmak isteyen TOG örgütlenmelerine ve TOG dışındaki gençlik gruplarına bir çağrı açtığını belirtti.  Bizden, 11 Kasım'a kadar paylaştığı bilgi notunu okuyarak etkinlik planlamaları yapmamızı ve bahsettiği araçlarla sisteme giriş yapmamızı rica ettiğini ve yerel gruplarımız ile birlikte bu kampanyaya dahil olmak istediğimiz takdirde linkteki açıklamayı ve bilgi notunu inceleyebileceğimizi söyledi. http://tog.org.tr/haber/325/orgutlenmelere-ve-genclik-gruplarina-cagri-10-gunluk-aktivizm-kampanyasi-10-doasizi-cagiriyor.html

 

  Etkinlik girişlerimizi yaptıktan sonra gereken etkinlik ve materyal desteğini de karşılayacaklarından  emin olabileceğimizi de ayrıca belirtti :)

  Fotoğraf yarışması ve 10 Genç Yüz adlı 2 tane çalışmalarını olduğunu ve bu konuda daha sonra bilgi vereceğini de ekledi.

  Aynı zamanda da Genç Akran Ağı (Y-PEER) ülke koordinatörü olarak görev yapan Bulut, Y-PEER  için ayrıntılı bilgi almak isteyenler için link verdi. http://www.y-peerturkiye.com

  Herhangi bir sorunda ulaşabilmemiz adına  e-mail adresini de ekledi.  bulut.oncu@tog.org.tr

 

  3. gündem maddesi olan DAG planlamaları ve talepleri konusuna geçildi. Yerel kurulların etkinlik planlarını ve talepleri aşağıda belirtildiği gibidir.

 

ONDOKUZ MAYIS YK: 1 aralıkta 2 avmde stand açılacak, Atakum sahilinde sokak röportajı yapılacak. 2 aralıkta kendine iyi bak kutu oyunu oynatılacak. 3-4-5-6 aralık yapılacaklar TOG, Y-PEER  ve İğne Deliği Gençlik Merkezi ile görüşmelerden sonra kesinleşecek. 7 aralıkta insan haklarıyla ilgili bir kutu oyunu yapılacak. Anket çalışmasına katılma fikri var.  500 broşür, 250 kondom ve 12 talep edildi.

 

ISTANBUL YK: Tıbbi içerikli, oyunlu bir dag eğitimi düşünülüyor. 1 aralıkta yerel olarak  Pozitif Yaşam Derneği’nin düzenlediği yürüyüşe katılınacak. İstanbul yerelleri ile o hafta içinde  ya da 1 aralıkta stant açma fikri var. 1000 broşür,  500 kondom 24 afiş talep edildi. LORA’mız Kardelen Başlı, ona ulaşabileceğimiz telefon numarasını bizlerle paylaştı. 05344728787

 

(Burada NORA İstanbul yerellerine 1 aralıkta ortak etkinlik yapmaları adına çağrıda bulunuyor, bunun için kardelen Başlı'ya ya da Aylin Gareyeagh’a ulaşılmasını rica ediyor.)

 

HACETTEPE YK:1 aralıkta TOG’la koordineli çalışılacak, hafta içinde okulda stand açılacak, “transit” film gösterimi ve ardından çözümleme yapılacak. 1000 kondom, 1000 broşür, 18 afiş talep edildi.

 

(NORA burada İstanbul yerelleri için yaptığı çağrıyı Ankara yerelleri için de yapıyor ve Ece Ermin (Başkent) ve Arda Kaya(Ankara)’ya ulaşılmasını rica ediyor.)

ANKARA YK:1500 kondom, 1500 broşür, 18 afiş talep edildi.

 

ÇiğdemMISC CELAL BAYAR YK:Stand ve salon etkinliği düşünülüyor. ÇiğdemMSIC ile ortak çalışmalar yapılması planlanıyor. Netleştiğinde bilgi verilecek. 300 kondom 500 broşür 6 afiş talep edildi.

 

ÇiğdemMSIC 9 EYLÜL YK: ÇiğdeMSIC (Ege, 9 Eylül, Katip Çelebi, Celal Bayar yerel kurulları) olarak 1 aralıkta Alsancak’ta yürüyüş yapılacak. İzmir Ekonomi Üniversitesi ile ortak DAG planlanması düşünülüyor. Alsancak meydanda sahne ayarlanabildiği takdirde Dance4life gibi dans gösterisi yapma fikri var, profosyonel yardım aranacak. Kırmızı temalı parti düzenlenebilir. 9 Eylül yerelinde hocalardan HIV/AIDS konusunda eğitim alınıp dekanlık kantininde ve alışveriş merkezindeki stantlarda bilinçlendirme yapılacak. TOG etkinlikleri arasındaki CSÜS eğitimine başvurulacak. 600 broşür  500 kondom 18 afiş talep edildi.

 

ÇiğdemMSIC EGE YK: ÇiğdemMSIC olarak yukarıda da belirtildiği gibi stand, dans gösterisi, yürüyüş ve kırmızı parti planlanıyor. Halk salığı ve enfeksiyondan hocalarla eğitim düzenlenecek. SCORP ile ortak film etkinliği yapılacak. 500 kondom, 500 broşür, 12 afiş talep edildi.

 

GAZİOSMANPAŞA YK: 28 kasım için bir dış katılımcıyla  panel veya eğitim planlanıyor. 1 aralıkta gündüz stand kurulacak, akşam kırmızı parti yapılacak. 12 afiş, 500 broşür talep edildi.

 

BEZMİALEM YK: 1 haftalık bir süreç planlandı. TOG ile ortak stand açılacak. Turnuva tarzında sorularla kelime oyunu yapma, stant etkinliği olarak broşür ve afişle bilgilendirme ve standa dikkat çekmek amacıyla kırmızı kurdele ve balonlarla süslenecek ağaçlar,’ aids’e yakalanmış hastalardan sizlere mesajlar ve sizlerden onlara mesajlar’  şeklinde küçük notlarla bir etkinlik ve bahçede çimlere uzanarak ve yatarak 1aralık ve ya aıds yazma fikirleri mevcut. Eğitim, film gösterimi yapılması da planlanıyor. 1100 broşür 300 kondom 12 afiş talep edildi.

 

ERCİYES YK: 1 hafta önce eğitim düzenlenecek, Kayseri meydanında yürüyüş yapılacak, ardından stand açılacak. Güzel sanatlar’dan gelenler müzik yapacak. 50 kondom 500 broşür ve 12 tane afiş talep edildi.

 

YEDİTEPE YK: 1 aralıkta yerel kurul olarak yürüyüşe katılınacak. 2 ve 3 aralıkta hocalar tarafından cinsel sağlık eğitimi yapılacak ve ardından okulun 2 farklı yerinde 2’şer stand açılacak,  anketler düzenlenecek. 12 afiş 1000 broşür 1000 kondom talep edildi.

 

YILDIRIM BEYAZIT YK:Ankara’daki yerellerle birlikte etkinlik yapılacak. Yerelde hoca ayarlanıp bilgilendirme yapılabilir. 500 broşür 500 kondom 12 afiş talep edildi.

 

BÜLENT ECEVİT YK: DAG sunumu ve bilgilendirme yapılacak,  Demirpark Avm’de stand açılacak. Film etkinliği yapılabilir ve çeşitli oyunlar düzenlenebilir. 500 kondom  750 broşür ve 24 afiş talep edildi.

 

AFYON KOCAELİ YK: Pediatriden de yardım alınarak çocuk istismarı konulu bir sunum yapılacak, 1 aralıkta kampüste stand açılacak, bilgilendirme yapılıp kondom dağıtılacak. 200 broşür 6 tane afiş 200 kondom talep edildi.

 

TRAKYA YK:DAG egitimi verilecek, 29 kasımda 2 yerleşkede, 2 aralıkta çarşıda ve Kipa Avm’de olmak üzere 4 stand açılacak. Film gösterimi ve anket yapılabilir. 30 afiş, 1000 broşür, 800 kondom talep edildi.

 

PAMUKKALE YK: Enfeksiyon hastalıklarından bir hoca ile eğitim düzenlenecek,kampus içinde ya da şehir merkezinde stand açılacak. Kırmızı pati ve film gösterimi yapılabilir. 600 broşür, 150 kondom ve 36 afiş talep edildi.

 

NAMIK KEMAL YK: 1 ve 2 aralıkta biri avm, biri  de merkezde olmak üzere 2 stand açılacak.Avmde veya fakültede film gösterimi ve 10 DoA yapılabilir. 1000 broşür 200 kondom 12 afiş talep edildi.

 

CERRAHPAŞA YK: 14 Kasımda  eğitim verilecek , 4-5 aralıkta hastane bahçesinde stantlar kurulacak. 1 aralıkta İstanbul’daki yerellerle ortak çalışılabilir. 10 DoA yerelde değerlendirilecek. 1000 broşür 500 kondom 12 afiş talep edildi.

 

ÇUKUROVA YK: 1 Aralık'ta Gaziantep'te Zirve Üniversitesi ile Sanko Park AVM'de ortak etkinlik yapılacak.  1000 broşür ve 12 afiş talep edildi.

 

OSMANGAZİ YK: Eğitim verilecek, avm’de stand açılıp bilgilendirme yapılacak. 500 kondom 500 broşür 18 afiş talep edildi.

 

AKDENİZ YK: 29 kasımda hiv/aids ile ilgili konuşma yapması için hocayla konuşulacak. 1 aralıkta çarşıda yürüyüş planlanıyor, okulda broşür dağıtılacak. 800 broşür 12 afiş 400 kondom talep edildi.

 

DUMLUPINAR YK: Bir salon etkinliği, bir pembe giyme etkinliği yapılabilir. 500 broşür 12 afiş talep edildi.

 

SAKARYA YK:1 aralıkta kampüste stand kurulacak. 500 broşür 12 afiş 100 kondom talep edildi.

 

ADNAN MENDERES YK: Enfeksiyondan bir hocayla görüşülüp eğitim ayarlanabilir. 29 kasımda okulda, kampüste ve 1 aralıkta Aydın Forum Avm’de  stand açılabilir.  Forumdaki etkinlik yapılamazsa ÇigdeMSIC bünyesine katılınabilir. Tog’la beraber çalışılıp okuldaki etkinliğe dikkat çekilebilir. 250 kondom 400 broşür 18 afiş talep edildi.

 

ÇiğdemMSIC İzmir Katip Çelebi YK: Yerelde eğitim düzenlenecek, yürüyüş ve stand etkinliklerine ağırlık verilecek. 300 kondom 700 broşür  2’şer afiş talep edildi.

 

MERSİN YK:Eğitimin ardından stand açılacak ve yürüyüş düzenlenecek.700 broşür 12 afiş 400 kondom talep edildi.

 

SDÜ YK:Okulda bir bilinçlendirme sunumu yapılarak öğrenciler bilgilendirilecek, okulda ve avmde stand açılacak. 500 broşür 300 kondom 18 afiş talep edildi.

 

GAZİ YK:TOG’la birlikte stand açılacak, okulda anket yapılacak.  500 kondom 500 broşür, 12 tane afiş talep edildi.

 

KIRIKKALE YK:TOG ve Ankara yerellerine destek verilecek. 2 aralıkta okulda stand açılabilir. 500 kondom 1000 broşür 24 afiş talep edildi.

 

FIRAT YK:500 broşür 6 afiş talep edildi.

 

ULUDAĞ YK:100 kondom 500 broşür 12 afiş talep edildi.

 

İSTANBUL BİLİM YK:50 kondom 500 broşür 12 afiş talep edildi.

 

ACIBADEM YK:400 kondom  700 broşür talep edildi.

 

CUMHURİYET YK:250 kondom  500 broşür 12 afiş talep edildi.

 

BAŞKENT YK: 300 kondom 800 broşür 36 afiş talep edildi.

 

SELÇUK YK: 800 broşür, 18afiş talep edildi.

 

   4. gündem maddesi olan yeni KÇG’lere geçildi. Haftaya yeni bir toplantı yapılabileceğini, KÇG’lerin revize edilerek yeniden açılacağı ve koordinatörlükleri için başvuru açılacağı söylendi. Mevcut KÇG’lerin Çocuk İstismarı-Ensest, IJM ve LGBTT olduğu, bunların dışında SCORP’la ortak olarak kadın üzerine KÇG açılacağı belirtildi. Yeni KÇG önerileri olanların önerilerini  konu, neden,amaç ve hareket planı yazarak nora@turkmsic.net adresine e-mail  yoluyla ulaştırabilecekleri söylendi.

 

  Mehmet Başat Tepe’ye , KÇG’lerle ilgili bir sorunu dile getirmesi adına söz verildi. Geçen sene NORA tarafından Rainbow Project kaydının yenilenmediğini, bu nedenle üyeliği kaybetme durumuyla karşı karşıya kalındığını, bir şekilde kendi çabalarıyla bunu hallettiğini anlattı. Daha sonra kontrol ettiğinde SCORA Exchange ve Shape  (sexual health and peer education) üyeliklerinin de sıkıntıda olduğunu belirtip, bunların takibinin NORA’nın görevi olduğunu belirtti. LGBT çalıştayını İzmir’de, mayıs ayında, uluslararası yapmayı düşündüklerini de ekledi. Muhtemelen IFMSA'in akran eğitmenlerinin geleceğini, bu yüzden  İngilizce bilen oc / akran eğitmeni ihtiyacı olacağını duyurdu. Seks işçilerine yönelik güvenli cinsel yaşam eğitimi temalı bir KÇG fikri olduğunu, bu konuda Sağlık Bakanlığı’yla ortak çalışılabileceğini de ekledi.

 

KÇG konusunda KÇG konusunda Kardelen’in de Üreme Sistemi Kanserleri KÇG şeklinde bir önerisi olduğu söylendi.

 

Mali Koordinatör Tuğba Akçaoğlu’nun iyi dilekleri, teşekkürleri ve ihtiyaç halinde yönetim kuruluna ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerini vermesiyle toplantı sona erdi. (05312019404)

 

 

RAPORTÖR:

Gizem Melis ACAR/GAZİ YK-LORA