SCORA 3.Bölge Toplantı Raporu

26.03.2017

 

 3.

Bölge (Karadeniz Bölgesi) Skype Toplantı Raporu

 

Yoklama alındı,

Lora’ların kendini tanıtması istendi,

İlk olarak NORA’mız Rabia kendini tanıttı, Erciyes TÖB,

Bölge Koordinatörümüz Ezgi kendini tanıttı, Gaziosmanpaşa TÖB,

Gaziozmanpaşa TÖB LORA’sı Esen,

Bülent Ecevit TÖB’ün LORA’sı Makbule,

Ordu TÖB’ün LORA’sı Burcu,

Dicle TÖB’ün LORA’sı İbrahim,

Rize TÖB’ün LORA’sı Oya,

Adıyaman TÖB’ün LORA’sı Rüveyda,

Rize TÖB’ün LORA’sı OYA,

Sivas TÖB’ün LORA’sı İbrahim,

burada;

Trabzon,Fırat, Samsun, Harran, Abant katılım göstermedi.

 

Tüm LORA’lar yerelinin durumunu anlattı.

 

Madde 1. Raporlar ve Materyaller

Ellerindeki broşürler ve yaptıkları etkinlikler hakkında konuşuldu, yapılacak etkinlikler anlatıldı.

Yapılabilecek etkinlikler tartışıldı.

Çarşamba gününe (29.03.2017) kadar, nora@turkmsic.net adresine atılmak üzere her LORA’nın elindeki broşürler ve kalan broşürlerin sayısını bildirmesi istendi. Gelecek dönem LORA’ları için gelecek yönetime mail atılması amacıyla toplandığı belirtildi.

 

SCORA Aktiflik, yıl içinde 2 etkinlik yapılmalı ve etkinliklerin geçerliliği için 10 gün içinde rapor girilmeli (nora insiyatifine bağlı olarak 5 gün eklenebilir). Scora aktif olmayan yerellerin oy hakkının olmayacağı ve ileri dönemlerde yapılacak kongreye vb ulusal etkinliklerde katılımlarının kısıtlı olacağı belirtildi. Yerellere geçildi,

 

Adıyaman, doldurulmuş bir rapor yok, 1 Etkinlik yapılmış ama rapor yazılmamış, 1 rapor yazacak, ilerideki dönemde 1 etkinlik planlanıyor. Henüz Scora Aktif değil.

 

Sivas, doldurulmuş bir rapor yok, yapılmış 1 etkinlik var rapor süresi geçmiş, yazılmamış ama yazılacak, resmiyette kabul edilemiyor,  aids broşürü ve kondom alındı kondomlar dağıtılmadı kuruluşlara verildi, istendiği sürece ofisteki broşürler gönderilebilir, 2 etkinlik yapılmalı. Henüz Scora Aktif değil.

 

Abant katılım göstermedi,

 

Bülent Ecevit, okul ile ilgili sorunlar sebebiyle etkinlik yapılamamış, etkinlik yapılmaya çalışılacak, broşür ihtiyaçları ulusal takıma söylenebilir. Handover verilecek. Henüz Scora Aktif değil,

 

Düzce katılım göstermedi, 3000 broşür, 0 etkinlik gözüküyor.

 

Gaziosmanpaşa, 5 etkinlik var raporlar girilmiş, AIDS, Meme Kanseri, Prostat Kanseri, Kadına Şiddet ile ilgili video, Kadınlar Günü’nde çicek dağıtımı, yapılmış, 3000’e yakın broşür alınmış, ileri dönemde CYBE ile ilgili etkinlik planlanıyor, Menopoz etkinliği düşünülüyor, birkaç tür broşür ise taramada dağıtılacak, Çocuk İstimarı ile ilgili etkinlik okulca uygun bulunmamış ama farklı alternatifler düşünülecek. Scora Aktif.

 

Ezgi broşür sayıları ile ilgili raporların ayrıntılı olarak doldurulması gerektiğini söyledi.

 

KATÜ, katılım göstermedi.

 

Ordu, 4 etkinlik var, Meme Kanseri, Prostat Kanseri, Kırmızı Giy(HIV-AIDS), Sıfıra Yaklaş(HIV-AIDS). İlerideki dönemde kadınlar günü için film gösterimi planlanıyor, diğer broşürler burada paket şeklinde dağıtılacak, çocuk istismarı ile ilgili düşünülecek. Scora Aktif.

 

Rize, 2 etkinlik var,raporlar doldurulmuş, DAG(Film gösterimi, Saha, Ropörtaj, Anket, Amfi bilgilendirmesi) ,Meme Kanseri. İleride anket sonuçları öğrenci kongresinde sunulacak, erkek ve kadın cınsel sağlığı etkinliği planlanıyor, Çocuk İstismarı ile ilgili sergi düşünülüyor, ,istenen diğer broşürlerin de bu etkinlklerde kullanılması istendi. Scora Aktif.

 

Atatürk katılım göstermedi,

 

Fırat katılım göstermedi,

 

İnönü katılım göstermedi,

 

Dicle, 1 rapor doldurulmuş (Meme kanseri ve serviks kanseri), TÖB geç aktif olduğu için etkinlikler ikinci döneme sarkmış, fazla çeşitte broşürler istenmiş, gönderilmiş, 1 etkinliğin raporu geç gönderilmiş (Kadına yönelik siddet ve dünya kadınlar günü)  toplam 2 etkinlik var, rapor geç kalınan gün sayısının azlığı sebebiyle kabul edilecek. Hepatit etkinliği düşünülüyor, aktif olunmaya çalışılıyor. Gönderilen broşürler kullanılacak, kullanılmayanlar da sayılarıyla birlikte mail adresine gönderilecek. Scora Aktif.

 

Kadınlar günü ile ilgili olan etkinliklerin dövülmüş ve işkence görmüş kadınları göstererek değil de başarılı kadınları anlatarak örnek göstermek adına daha tercih edilebilir olduğu konuşuldu, ya da çocuklara yönelik bir etkinlik gerçekleşebilir, kadını bilen, seven ve saygı duyan yeni bir nesil yaratmak konusunda yararlı olabilir.

 

Madde 2.Scora Arşiv,

Güncellenme haberi geldi, etkinliklerde kullanılabilecek spot bilgiler eklendi, doğru bilgi vermek konusunda yararlı olacağı söylendi.

 

Çarşamba gününe kadar tüm Lora’lardan Scora Arşive katkı olması için en az 1 tane sunum girmesi istendi, gönderilecek adres; uremesagligi@turkmsic.net olarak belirtildi.

Tüm Scora konuları ve Scora çalışma kolu tanıtımı hakkında sunum atılması istendi Başka kurum ve kuruluşlarca hazırlanmış hazır sunumların da atılabileceği söylendi.

 

Dış ilişkiler takımının dış ilişkiler dosyası hazırladığından bahsedildi, bu dosyada her bölgeden işinde erbab olan hocaların numara ve mail adresleri yer alacak ve bu iletişim bilgilerine erişebileceğiz böylece yapmayı düşündüğümüz etkinliklerde kolaylıkla ulaşabilir ve çağırabiliriz, bu gibi isimlere sahipsek de bu kişilerin iletişim bilgilerinin yine uremesagligi@turkmsic.net adresine atılması istendi.

 

Scora Arşiv’e Film gösterimi ile ilgili Film listesi de eklenecek, drive adına düzenli bir yükleme de gerçekleştirebilir, pratikleşmek adına önemli bir ilerleme, bununla ilgili film adı paylaşmak için de yine aynı adrese mail atılabilir.

Arşive eklenmesi ve düzeltilmesi istenen şeyler soruldu, Oya, DAG ile ilgili sunumun verilerinin güncellenmesini istedi, bu sunumu Oya Nora’ya veya Scora takımına gönderecek.

 

Madde 3.Bildiri duyuruları,

Lora’ların oylamasıyla seçilen üç tane konu var, bu konuların bildirilerini yazacak olan takımlar da belirlendi ve bugün(26.03.2017) bildirilerin son hali veriliyor. Peki bu bildiriler neden yazılıyor?

Yapılması düşünülen etkinlikler ile ilgili destek almak ve yapılan işbirliklerinin faydası açısından tüm tıp öğrencilerinin kabulu olan bu bildiriler gösterilebilir, bu açıdan bildiriler önemli bir kaynak görevi görüyor.

 

scora.turkmsic.net şifresi olan olmayan herkes sorudu, herkes sahip.

 

scora.turkmsıc.net’in pasifliği ve ulusal takımca kullanılma eksikliği konuşuldu, sitenin yenilenme-güncellenme süresi ile ilgili zaman ayrılacağı belirtildi.

 

Tüzüğün güncel halinin scora.turkmsic.net’de ve ScoraArşiv’de yüklü olduğu bildirildi, genel kurul yaklaşırken tüzük değişiklik önerileri her Lora’ya sorulacak,

Bu değişikliklerden, etkinlik sonrası on gün içinde yazılması gereken raporların aylık rapora çevrilmesi fikri düşünülebilir, farklı seyler de önerilebilir. Tüzük önerileri noraasistani1@turkmsic.net'e atılmalı.

 

Madde 4.Geridönüş,

>Ezgi çok muhteşem biri :) Bide Rabiaa♥♥

 

>Ulusal takım ile herhangi bir sorun yaşanmadı.

 

>Scora içinde aktif bir rol oynamak isteyenler için Kçg’lere katılınabilir önerisi sunuldu.

 

>Çalıştay tarihi soruldu, tarihler sıkıştığı için henüz bir tarih belirlenmedi gk öncesi veya sonrası (1 hafta) olacağı bildirildi.

 

>Kongrenin devam ettirilmesi konusunun Scora strateji planına ekleneceği söylendi, 

 

>Whatsapp gruplarının her zaman takip edilmesi gerektiği bildirildi.

 

Toplantı kapandı.

 

 

Ordu TÖB LORA’sı 16’-17’

Burcu EMETLİ