TurkMSIC SCORA - İlk Jinekolojik Muayene KÇG Raporu, Aralık 2013

İLK JİNEKOLOJİK MUAYENE TOPLANTI RAPORU

 

Tarih: 19.12.2013

Başlangıç: 20.07  – Bitiş: 22.17 

 

Katılımcılar:

NORA- Ahmet Melih Erdoğan

KÇG Koordinatörü – Nahit Can Karaburun

İzmir Katip Çelebi YK – S. Aydın Göçmen

Kırıkkale YK – Elif Şeyma Maraş

Celal Bayar YK- Ayşenur Sunal

Gaziosmanpaşa YK – Gökçeçiçek Arık

Gaziosmanpaşa YK- Şerife Akbay

Ege YK  – Şirin Ertuğrul

? – Candan Şanlı

Bezmialem YK – Yağmur Erdoğan

Bezmialem YK – Aylin Gareayaghi

Başkent YK – Ece Ermin

Akdeniz YK – Elif Yılmaz

Ondokuz Mayıs YK – Mete Can Bozdağ

 

 

Toplantı NORA Ahmet Melih Erdoğan’ın konuşmasıyla başladı.

 

NORA: Arkadaşlar hepiniz hoş geldiniz. Bu KÇG nin ekim den önceki koordinatörü bendim burayı gönüllü arkadaşlar ile beraber yoktan var ettik neredeyse. Nahit de bu arkadaşlardan birisidir zaten. Şu anda IMFSA Bazında Projenin ülke koordinatörü ben olsam da KÇG Koordinatörü Nahit ve bende çoğu zaman kararları onun almasını isteyeceğim. Kendisi ile beraber güzel bir çalışma çıkaracağınızı umuyorum. Hepinize tekrardan teşekkürler geldiğiniz için ve de Nahit’e de bayrağı devraldığı için teşekkürler.

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK: Teşekkürler Melih.

 

İyi dilekler sonunda raportör arandı. Candan Şanlı raportör olarak görevlendirildiyse de görevi daha sonra Aylin Gareayaghi-Bezmialem YK devraldı.

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK toplantı kurallarını belirtti ve daha sonra KÇG’yı yeni katılımcılar için tanıttı: İlk jinekolojik muayene nedirle başlayalım. Jinekolojik muayeneye ilk gidiş olarak düşünebiliriz adı üstünde. Bizim amacımız da gitme isteksizliğini azaltmak yani bu muayeneye yönelik korkuyu azaltmak, jinekolojik muayeneyi tanıtmak, erken tanı şansını arttırmak ve düzenli muayeneyi arttırmak. Mesela diğer ülkelerde bu proje kapsamında okullara gidilip eğitim veriliyor: jinekolojik muayene, meme kanseri, rahim ağzı kanseri, korunma yöntemleri gibi. Biz KÇG olarak şimdiye kadar neler yaptık? 3 ekibimiz vardı çalışan: 1-Literatür ekibi, 2-Röportaj ekibi, 3-Broşür ekibi. Literatür ekibini anlatması için sözü Şeyma'ya bırakıyorum.

 

Elif Şeyma Maraş – Kırıkkale YK: Kardelen Durukan ve Şirin Ertuğrul’un değerli  emekleriyle hazırlanmış bu literatürde amacımız,İlk Jinekolojik Muayene hakkında çalışma yapacak ya da bilgi edinmek isteyen arkadaşlarımızın kolayca ulaşabileceği,her an elinin altında olabilecek güvenilir bir kaynak hazırlamaktı.

Bu literatürü hazırlarken pek çok kaynak taradık.Ve sizleri çok fazla bilgiye boğmadan tüm gerekli bilgilere yer vermeye çalıştık.Ayrıca çeşitli görsellerle yer verdik.Bunların dışında literatürümüzdeki bilgilere daha hızlı ve kolay ulaşabilmeniz adına içindekiler bölümünü ekledik.Güvenirlilik açısından kaynakçamız sonda yer almaktadır.

Ve literatürümüze işinize yarayabileceğini düşündüğümüz “JİNEKOLOJİK MUAYENEDE HEKİMİN TUTUMU” bölümünü ekledik. Tüm bu işleri çok çok kısa bir zamanda,kimimizin internet erişiminin olmadığı,kimimizin sınavlarının olduğu bir dönemde yapmaya çalıştık.Eğer bir hatamız,eksikliğimiz varsa affola.Son olarak tüm bu  süreç boyunca bizleri yalnız bırakmayan değerli NORA’mız Ahmet Melih Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum.

Sorularınız varsa alabilirim arkadaşlar.

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK, Elif Şeyma Maraş – Kırıkkale YK’ya görvine devam edip etmeyeceğini sordu ve evet yanıtını alınca literatür ekibini devam ettirmeyi düşündüğünü, gerekli düzeltmeleri de işi bilen ekibin daha iyi yapabileceğini söyledi söyledi. Şirin Ertuğrul – Ege YK da görevine devam etmeyi istediğini belirtti.

 

Daha sonra Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK, röportaj ekibini anlatması için Elif Yılmaz – Akdeniz YK’yı görevlendirdi.

 

Elif Yılmaz – Akdeniz YK: Hekim ve ijm iliskisini inceliyorduk biz ve bir kac doktorla röportaj ve video cekimi yaptık. Uzun zamandir bu konuda bir sey yapmadık ama tekrar toparlamak lazım veriler nerde bilmiyorum.

 

Verilerin Merve Gül – Bezmialem YK’da olduğu söylendi. (Merve Gül – Bezmialem YK toplantıda yoktu.)

 

NORA – Ahmet Melih Erdoğan söz aldı: Bu konuda eski toplantı raporlarını tarayarak ortada bulabilirsiniz bence en kötü ihtimal ya da elif facebook konuşmalarımıza bakabilir bizlerin. Bu da olmazsa asında eski sorular az çok belli idi, bunların temelinde yeni sorulara da yönelebilirsiniz.

 

Elif Yılmaz – Akdeniz YK soruların halen kendisinde olduğunu söyledi.

 

3. ekibi (Broşür ekibi) anlatması için Aylin Gareayaghi – Bezmialem YK’ya söz verildi: Merhabalar. Bizler de projemizi Ekim GK'da sunmak üzere Gökçeçiçek ve Nahit'le beraber bir sunum hazırladık. Materyalleri tanıttık, ödüllü sorular sorduk.  Bir de broşür hazırladık projeyle alakalı ki Nahit zaten sizlere ulaştıracaktır

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK: Evet bir adet broşür taslağımız var revize edilcek olan. Onun pdf halini paylaşıcam. Ayrıca döviz taslaklarımız var hem İngilizce hem de Türkçe, onun da bir örneğini paylaşırım. GK’daki sunumu da paylaşmayı düşünüyorum.

Bir de bizim aklımızda aslında salon etkinliği yaparsak soru soralım millete diye bir fikir vardı biraz soru hazırlamıştık, onları GK'da SCORA ayrılmış oturumunda sorduk.

 

Aylin Gareayaghi – Bezmialem YK proje sunumu esnasında hazırlayıp katılanlara dağıttıkları muffinleri de es geçmedi.

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK soruları aldı fakat anlaşılmayan bir yer kalmamıştı.

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK: O zaman yeni dönemde ne yapacağımızı konuşalım. Broşür revizyonu aklımda olan bir şey. Diğer aklımda olan şeyse etkinlik yapış şekillerimiz; sahada stant açma dışında açıkçası pek bir fikir gelmiyor. Onun yerine daha çok salon etkinlikleri daha işe yarayacakmış gibi geliyor. Hayalimde üniversitelerde eğitim var.

 

Şirin Ertuğrul – Ege YK söz aldı: Bu eğitim kimlere olacak? Mesela herkese mi yoksa tıp öğrencilerine mi önce kendimiz bilinçlenelim tadında? Yoksa ikisi de mi?

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK: Yavaş yavaş açılarak başlayabiliriz.Ya da dalabiliriz tüm üniversiteye. Hani bu konunun hemen kabul görmeyeceği yerlerde tıp fak, hemşirelik, diş fak, sağlık myö gibi sağlıkçıların olduğu yerlerde olabilir. Yapılan anketlerde sağlık çalışanlarında düzenli jm'ye giden oranı epey azmış. Öncelik sağlıkçılar diyebiliriz ama benim hayalim tüm üniversite. Aslında benim hayalim sadece ijm değil de tüm üniversitede daha genel bir sağlık eğitimi ama şimdilik bununlayız.

 

Ayşenur Sunal – Celal Bayar YK: Bizim okudugumuz sehir ve universitenin yonetimi olarak hemen buyuk bir organizasyona okey vereceklerini dusunmuyorum yavas yavas başlanması gerektigini düşünüyorum.

 

Şerife Akbay – Gaziosmanpaşa YK: Şimdi ben bu olaya çok hızlı daldım, konu ve amaç çok iyi ama kendim bile çok bilgili değilim maalesef. Ondan dolayı eğitim ve konferansları biraz daha özelden başlatsak daha iyi olur düşüncesindeyim.

 

Gökçeçiçek Arık – Gaziosmanpaşa YK, Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK’nın fikir istemesi üzerine: Ben en başından beri kadın doğum kliniklerinde afişlerle başlayalım diye düşünüyorum daha önce olan arkadaşların da bildiği gibi ondan sonra eğitimler başlayabilir. Broşürümuz zaten hoş son düzeltmeleri yapılarak. Tabi sponsor bulunduktan sonra onlar da kadın doğuma konulabilir diye düşünüyorum.

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK: Hocam dermatoloji gibi yerlere de bırakın dedi; kadın siğille gelmiş ama aslında başka bir sıkıntısı da olabilir gibi.

 

Şerife Akbay – Gaziosmanpaşa YK söz aldı: Röportajlardan mecmua fikri çooook güzel öncelikle onu belirteyim. Afişte aynı şekilde dikkat çekici ve güzel olur ama nasıl bir taslak düşünülüyor?

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK, Ece Ermin’in onayını alıp çizim taslaklarını grupta paylaşabileceğini söyledi.

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK yeni ekiplerin başlıklarını açıkladı:

1-Literatür takip ve güncelleme ekibi

2-Broşür ve döviz revizyon ekibi

3-Proje geliştirme ekibi

   Proje geliştirme ekibi de kendi içinde ayrılacak

   a)Afiş tasarım

   b)Saha etkinlikleri

   c)Salon etkinlikleri

4-Hekim kolu

 

Mete Can Bozdağ – Ondokuz Mayıs YK’nın sorusu üzerine Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK Hekim Kolu hakkında kısa bir bilgi verdi: Mesela benim aklıma şu geldi şimdi: bir A4'e hastaya yanlış yapılan yaklaşımların sonuçları yazılır. Mesela vajinismus, hekimlerin göreceği yerlere konur. Böyle işte hekimlerin muayeneyle ilgili yapması ve yapmaması gerekenleri çalışan bir kol olabilir.

 

Aylin Gareayaghi – Bezmialem YK bunların yanı sıra hekimlerin desteğini de almak gerektiğini söyledi.

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK görev dağılımlarını katılımcıların isteklerine göre toparladı:

1- LTG ekibi

  +Elif Şeyma Maraş

  +Şirin Ertuğrul

  +Şerife Akbay

 

2- BDR edkibi

  +Nahit Can Karaburun

  +Gökçeçiçek Arık

  +Aylin Gareayaghi

  +Ayşenur

 

3-Proje Geliştirme

  a)Afiş Tasarım

    +Ece Ermin (katılırsa)

    +Nahit Can Karaburun

  b)Saha Etkinlikleri

    +Mete Can Bozdağ

    +Nahit

    +Gökeçeçiçek

    +Aydın

     c)Salon Etkinlikleri

    +Mete

 

4- Hekim Kolu

    + Elif Yılmaz

    +Şerife Akbay

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK sponsor aramada yardım etmek isteyenleri sordu ve Aylin Gareayaghi – Bezmialem YK ve Mete Can Bozdağ- Ondokuz Mayıs YK yardım edebileceklerini belirttiler.

 

Şirin Ertuğrul – Ege YK söz aldı: Bu sponsorluk broşürler için mi yoksa dağıtmayı planlıyorsak herhangi bir materyal için mi?

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK: Dağıtabileceğimiz şimdilik broşür, döviz, afiş ve olursa mecmua olabilir. Asıl olarak broşür. Video’yu internet üzerinden sağlarız.

 

Nahit Can Karaburun – İzmir Katip Çelebi YK: 1-LTG ekibi Şerife'ye yol göstersin. Güncel konulara bakarsınız arada 2-Biz BDR ekibi de Ayşenur'a aktaralım bilgilerimizi. Beraber 10 Ocak’a kadar broşürü tamamıyla, kesinkes bitirmiş olalım. Dövizlerin de üzerinden geçeriz.

3- Projelerin somutlaşması için de çalışmalara hemen başlayalım. Gene 10 ocak diyorum.

4- Bu ekip için son bir tarih vermeyeyim diyorum ama tembellik yaparsınız sonra size de 10 Ocak diyeyim. Yani 10 Ocak’ta bir toplantı gözüküyor neler yaptık diye. 10 Ocak’tan sonra muhtemelen yarıyıl tatilinden sonraya bir toplantı yaparız. Gidişata göre bakarsınız etkinlikler hazır hale gelmiştir.

 

 

Eksik kalan bir konu bulunamadı ve toplantı iyi dileklerle sona erdi. 

 

 

RAPORTÖR:

Aylin GAREYEAGHİ / Bezmialem YK- LORA