TurkMSIC SCORA - Üreme Sistemi Kanserleri KÇG Raporu, Ocak 2014


TurkMSIC SCORA - Üreme Sistemi Kanserleri KÇG Raporu

 

Tarih: 08/01/2014

Başlangıç: 21:00
Bitiş: 23:05

 

Toplantı Başkanı:

Kardelen BAŞLI

 

Toplantıya Katılanlar:

Aziz Kaan YABALAK
Beyza KURT
Cem GÖKHAN
Gökçeçiçek ARIK
Ezgi ÇÖLLÜ
Gamze Nur AKTAŞ
Melek SÖNMEZOCAK
Pelin BÜYÜKGÖZ
Pelin IRKÖREN
Ufuk GÖKÇEK

Toplantının Seyri :

-Raportör seçildi

-Gündem maddeleri konuşulmaya başlandı

 

 

1)Çalışma alanlarımız

Hangi kanserler üzerinde çalışmalıyız ?

[08.01.2014 21:20:41] Cem Gökhan-Hacettepe LORA:  sadece üreme kanserleri ile sınırlı kalacaksak eğer kadınlarda gözlenen hastalıklara yönelik çalışmalar zaten hep göz önünde olarak yapılıyor (bu yanlış değil ben de kesinlikle destekliyorum tahmin edersiniz zaten) Erkek üreme sağlığı kanserlerine yönelik çalışmalar yapmak biraz daha verimli sonuçlar elde etmemizi sağlar diye düşünüyorum.

Bunun üzerine öncelikli olarak rahim ağzı kanseri olmak üzere testis kanseri ve prostat kanserleri üzerine yoğunlaşılmasına, zamanla çalışma alanlarının genişletilmesine karar verildi.

Cem GÖKHAN ın “Neden özellikle rahim ağzı kanseri?” sorusuna,

[08.01.2014 21:33:47] Kardelen Başlı İstanbul YK: hemen açıklayayım Cemcim :) özellikle önlenebilir tedavisi olup tarama testinden kaçınıldığı ve ortaya çıkarılamadığı için çok yaygın olan (istatistik verisini bilmiyorum maalesef) bir kanser rahim ağzı kanseri. Bunun için çok daha fazla bilgilendirme çalışması yapmamız ve pap smear denilen tarama testine yönlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Cevabı verildi.

 

2) Neler yapabiliriz ?

[08.01.2014 21:39:42] Pelin Büyükgöz OMÜ : Tam olarak nasıl bir çalışma olacak, teorik mi çalışacağız? Çünkü bu konuyla ilgili pek bir etkinlik düşünemiyorum. Kanser hiv/aids gibi değil, insanlara şunlardan kaçınırsanız kanser olmazsınız diyemeyiz sanırım.

 [08.01.2014 21:37:13] Kardelen Başlı İstanbul YK:  Melihle çalışma grubu hakkında konuşurken aklımıza bir fikir geldi. İlk olarak rahim ağzı kanseri üzerinden konuşuyorduk, 8 mart dünya kadınlar gününe kadar literatür taramalarını halledip materyaller hazırlayarak özellikle mart ay içerisinde bu konuda çalışma yapabilir miyiz diye düşündük. Mesela stand açmanın yanında, fakültelerimizin jinekoloji bölümlerinde hocalarımızla konuşarak materyallerimizin okunmasını sağlayabilir miyiz? Bekleme salonlarında mesela sehpalara broşürlerimizi bırakarak birçok kadına ulaşabiliriz.

[08.01.2014 21:42:56] Beyza  KURT-9 Eylül LORA:  Jinekolojinin yanında aile hekimleriyle de görüşebiliriz.

Beyzanın önerisi çok tutuldu. Sonrasında Aziz Kaan Yabala kın önerisiyle bilgilendirmeye önce fakültele öğrencilerinden başlanması gerektiğine karar verildi.

[08.01.2014 22:08:11] Beyza  KURT-9 Eylül LORA: Tıp öğrencilerinin bilgilenmesiyle ilgili şöyle bir durum da var. Biz ne kadar öncelikle kendimiz bilinçlenmeliyiz diye hocalardan sunum yapmalarını istesek de amfiden çıktıktan 15 dk sonra egitimin etkisi kalkıyor. Meme kanseri konusunda böyle olmustu bence. Eğitim verildi ama arkadaslarimdan neredeyse hiçbiri düzenli muayene yapmadı. Amfi de sunum yapalım ama bununla birlikte küçük gruplar oluşturup tartışmalar da yapabiliriz. Hocanın anlattığından bilgi anlamında olmasa bile harekete geçme noktasında daha iyi sonuç alabiliriz.

Sunumu daha etkin kılmak adında görsel materyallerden faydalanılmaya karar verildi. Ufuk Gökçek in SCORA Twinning sırasında Zurich Universitesinde gördüğü maketleri örnek göstermesiyle maket yapılabilir mi konusu tartışıldı, hocalara danışılmaya karar verildi.

 

3) Materyallerimiz için literatür taraması

[08.01.2014 21:53:35] Kardelen Başlı İstanbul YK: Öncelikle geniş bir literatür taraması yaparak başlayacak ve ona göre materyal oluşturacağız ;) bunların içeriğinde de, kanseri virüsü bulaşma yollarını tanıtarak başlarız, daha sonra korunma yöntemlerinden, tanı tarama testlerinden tedavilerden kısaca ve fazla tıbbi terime kaçmadan bahsederiz. Ve son olarak mutlaka HPV aşısına da değinmemiz gerektiğini düşünüyorum hatta bence en önemli nokta bu özellikle 16-26 yaş grubu kadınlarda.

[08.01.2014 21:55:56] Gökçeçiçek Arık(Gaziosmanpaşa YK)-NORA Asistanı:  Şimdi hpv aşısı çok önemli kesinlikle sana katılıyorum çok böyle aşırı aşırısı kardelen ama bir de işin maddi boyutu var, özel sağlık sigortaları bile kapsamında değil. En son bir vaka var, yaptıran biri dava açıp parayı geri aldı. Bunu da düşünmemiz lazım çünkü aynı şeyi dag'da da yaşıyoruz elisa testi için, yapılıyor mu? ikinci soru hemen ne kadar? diye geliyor.

Sağlık Bakanlığıyla ortak yürüyecek bir aşı kampanyası başlatabilir miyiz hatta aşı bedavaya getirilebilir mi diye tartışıldı ancak bir sonuca varılamadı. Şimdilik sadece pap smear testinin yaygınlaştırılmasına yoğunlaşmaya karar verildi.

Gönüllü çıkmaması sebebiyle literatür tarama ekibi oluşturulamadı,  araştırılacak konu başlıkları Kardelen BAŞLI tarafınca toparlanıp facebook grubundan yayınlandıktan ve yeni gönüllüler gruba eklendikten sonra oluşturulmaya karar verildi. Araştırmalar sırasında KETEM’den yardım alınacak.

 

4) Liselere Üreme Sistemi Kanserleri Eğitimi verilsin mi?

[08.01.2014 22:41:13] Cem Gökhan-Hacettepe LORA: liselere gitmeye çoook karşıyım ben zamanımızı üniversitelere harcasak daha güzel olur hem bizim aktardığımız bilgiler de daha rahat anlaşılabilir, lise demek ergen demek, nasıl yaklaşmalıyız eğitimi bile almamız gerekir ki bu da ekstra iş yükü demek herkes için. bana koymaz, size de koymaz ama bizim dışımızdaki gönüllü sayısı azalabilir.

[08.01.2014 22:48:42] Beyza  KURT-9 Eylül LORA: Bundan 5-10 yıl kadar önce hiv/aids ile ilgili İzmirde ab projesi yürütülmüş. Onda liselerde eğitim olmuş ancak farkı şu eğitimi verenler de lise öğrencileriymis. İlk önce onlar eğitilmiş. Sonrasında arkadaşlariyla belli aralıklarda etkinlik düzenlemişler. Kendi yaşıtları olduğu için daha verimli geçtiğini söylemisti hoca. Benzer bir yol izlenebilir mi. Hocayla konuşmuştuk sizinle de paylaşıyım dedim J

Beyza KURT’un önerisi üzerine gönüllü lise eğitmenleri bulmanın ve izin almanın zorlukları, durumun ilden ile değişeceği ve bu konuda karşılacabileceğimiz aksilikler tartışıldı.

Liselerde cinsel sağlık ve üreme sağlığı eğitiminin kesinlikle gerekli olduğuna; ancak konunun sadece Üreme Sistemi Kanserleri KÇGyi değil tüm SCORA çalışma kollarını ilgilendirdiği gerekçesiyle gündem maddesi alınarak ilk aylık scora online toplantısında tartışılmasına karar verildi.

Toplantıda ertelenen maddeler daha sonraki toplantılarda konuşularak karara bağlanacaktır.

Toplantı “iyi niyet mesajları” ile sona erdi.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Raportör:

Kardelen BAŞLI – İstanbul YK LORA